A tenger visszaadta Aphroditét
A tógába öltözött és sarut viselő nőt ábrázoló fehér márványszobor akkor került elő Ashkelon ősi kikötőjénél, amikor egy szikladarab a szélroham miatt darabokra tört. Az izraeli Régészeti Hivatal munkatársa, Yigal Israel elmondta, „a csodálatos aprólékossággal, finoman kidolgozott római kori szobor előkerülése váratlan esemény volt, olyan, mintha a tenger viszszaadta volna azt, ami az embereké”. Israel szerint az Aphroditét, a szerelem és szépség istennőjét ábrázoló szobor, amely nem helyben készült, hanem Itáliából, Görögországból vagy Kis-Ázsiából hozatták, egy fürdőházban állt.
Az 1,2 méter magas szobornak nincs meg a feje és a karjainak egy része, azonban így is 200 kilogramm súlyú. Aphroditét a szobrász egy alacsony, négyszögletes oszlopnak támaszkodva ábrázolta.
Az alkotás akkoriban készülhetett, amikor a rómaiak elfoglalták Júdeát 1800–2000 éve. A szobor, amelynek a feje és a karjai még a római korban letörhettek, talán egy vihar miatt dőlt a több mint 10 méter mély szakadékba, de olyan szerencsésen esett, hogy szinte teljesen ép maradt. A szobor közelében színes mozaiktöredékeket és a fürdőház maradványait is megtalálták. Israel elmondta, a tengerparthoz közeli régészeti lelőhelyekben gyakran okoz kárt a viharok által felkorbácsolt tenger, most némi kárpótlást éreznek az eddigi műkincsveszteségekért.
Különös érdekesség, hogy éppen Aphroditét „adta vissza” a tenger, aki – a mitológia szerint – a tengerhabokból kiemelkedve született meg.
A szobor olyan jó állapotban őrződött meg, hogy alig igényel restaurálást, s nemsokára kiállításon mutatják be a nagyközönségnek.