Kossuth téren a siketek
Az Artklikk Kft. által fejlesztett magyar mobilalkalmazás lényege, hogy a Kossuth téren található látnivalókról, közintézményekről rövid videón megjelenő jelnyelvi közlések filmszerűen jeleníthetők meg. Az alkalmazásra a köztéren kihelyezett táblákon lévő korszerű nonfiguratív jelek, az ún. QR kódok hívják fel a figyelmet (QR = Quick Response –gyors válasz).
Ezt a kis pixelekből álló nonfi guratív képet kell lefotóznia a felhasználónak a mobiltelefonjával. A kép a telefonban elmentve egy webcímre mutató hivatkozássá alakul, amire a netkapcsolatos mobiltelefon rögtön csatlakozik is.
Az internetről már le lehet tölteni azt az alkalmazást, ami telepítés után a felhasználó földrajzi helyét hajszálpontosan azonosítja. Az objektumnál a helymeghatározó általi információk szerint az adott helyhez kapcsolódó jelnyelvi információk peregnek a felhasználó mobilján.
Ma hazánkban 360 ezer siket és nagyothalló ember él, akik számára számtalan – hallás útján terjedő információn alapuló – közszolgáltatás nem érhető el. Az alkalmazás továbbfejleszthető, akár vakok számára elérhető módon is. A vakok számára készített változatban egy beszédfelismerő modul segíti a helyszínen a sérültet.
A tartalmak itt nem videók, hanem hanganyagok lesznek. Ezek a telefonkészülék által megadott koordináták szerint az adott helyhez társítva jelennek majd meg – mondta Kövecs András, az Artklikk stratégiai vezetője lapunknak. Más irányú fejlesztés is elindulhat. Például a program alkalmas lehet beltéri akadálymentesítésre is, akár iskolák, egyetemek, közintézmények területén.
A rendszer kiépítésekor ajánlott az annak működését támogató ingyenes wifihálózatot is kiépíteni, ami kiegészíti a mobilinternet-szolgáltatást.
További érdekesség, hogy nem csak földrajzi helyeken elérhető ez a szolgáltatás. A közigazgatási honlapok ezen a platformon alapuló akadálymentesítése siketek számára azt jelenti, hogy egyrészt a honlapon a részletesebb információk, leírások, hosszabb szövegek jelnyelvi videók formájában is elérhetők lesznek.