Lásd, mint keresel!
Kedden egyszerre indult a világ több mint 40 országában a Google Instant Preview (azonnali előnézet), mely az internetes keresési találatokat már nemcsak rövid szöveges öszszefoglalóban, hanem mellette előnézeti képként is mutatja. Ezzel új irányt vett a keresésfejlesztés, melynek égisze alatt eddig inkább a sebesség javítása volt a cél: minél hamarabb kitalálni, mit szeretne a felhasználó keresni.
Kezdetben, miután megadtuk mit szeretnénk keresni, kaptunk egy listát a találatokról. Az első komolyabb változás az azonnali keresés (instant search) szeptemberi meg jelenése volt. Ez hasonló a mobiltelefon szövegkiegészítő funkciójához: ahogyan írtuk a kifejezést, a program fel is ajánlotta, mit tart a legvalószínűbb folytatásnak.
Másik fő innovációs irány a pontosság, vagyis az elégedettség javítása: a felhasználó csak olyan oldalt kapjon, ami tényleg érdekli is, vagyis, hogy a találat releváns legyen. Ekkor az a hangsúlyos, hogy ne csak egy webcímet lásson az ember, hanem a kereséséhez kapcsolódó tartalmat.
Ebbe a sorba illeszkedik a most indult szolgáltatás is: a keresést követően a találat melletti nagyítóikonra kell kattintani és a program megmutatja az adott találatot előnézeti képben egy új ablakban, s ugyanezt lehet elérni az adott találatnál a jobbra mutató nyíl leütésével is.
Eddig jellemzően a találat webcíméből kellett kitalálni, hogy valószínűleg tartalmazza-e az oldal azt, amit keresünk, ehhez pedig meg kellett nyitni – ami plusz idő. Ezt takarítja meg az azonnali előnézet, melynél a találat mellett meg lehet tekinteni az ahhoz tartozó oldal kicsinyített mását, benne kiemelve azt a részt, amit ténylegesen megadtunk kereséskor.
A szolgáltatás kiváló, ha például kíváncsiak vagyunk melyik versben található a „gyűlnek az emberek” kifejezés. Amint ezt beírtuk a keresőbe, az első tíz közt olyan találatokat kapunk, mint halászléfőzőverseny, beszámoló a sanghaji autóvásárról, illetve bűnügyi tudósítás néhány viccoldal társaságában. Mivel versre keresünk, az oldal külsejéből, pontosabban a szöveg tördeléséből azonnal tudnánk, hogy jó helyen járunk-e, de ehhez eddig meg kellett szinte mindegyik találati oldalt nyitni. Ezután azonban elég a találat melletti nagyítóikonra kattintani, vagy a találatot kiválasztva megnyomni a jobbra mutató nyilat és kis felnyíló ablakban rögtön látjuk: ezt keressük-e.
Hasonlóan segít a program, ha mondjuk szeretnénk egy listát kapni a föld túlsó felén levő felsőoktatási intézményekről és arra keresünk, hogy „újzélandi egyetemek”. Ebben az esetben a valutaváltótól a nyelvtanfolyamokon át az osztrák oktatási reformig mindenfélét lehet találni. Ha azonban rögtön látnánk azt az oldalt, mely az ország neve és zászlaja alatt sorol fel címeket, akkor azonnal tudnánk: ezt kerestük. Kivételek persze itt is vannak: az olyan oldalaknál, melyek valószínűleg károsak lehet nek, az „előnézet nem elérhető” hibaüzenet jelenik meg, videóknál és Flashanimá cióknál pedig továbbra is csak a videót tartalmazó oldalt mutatja az elő nézet – még dolgoznak azon, hogy arra a pontra ugorjon a felvétel, ahol a keresett rész található. Fordított oldalaknál pedig egyelőre az eredeti nyelven található a kiemelés.