Díjnyertes a virtuális építészeti túraoldal
A honlap több mint 600 induló közül nyerte el a World Summit Youth Awardot, New Yorkban, az ENSZ közgyűlése alkalmával. Ezzel szinte egy időben kapta meg az EUROPRIX Multi media Awards Quality Seal elismerését is.
A Kortárs Építészeti Központ 2009 tavaszán döntött egy olyan hiánypótló internetes adatbázis létrehozása mellett, amely virtuális és valósan is végigjárható séták formájába szervezi a kortárs magyar építészet legjobb alkotásait.
Ez lett a www.artur.org.hu, egy mókásan hangzó név, mely „az ARchitecture: építészet és a ToUR: kirándulás, túra” szavak összetételéből alakult.
Kovács Dániel művészettörténész, a KÉK kurátora szerint a kiválasztásban fontos volt, hogy az épület képezze le az elmúlt évtizedek stiláris és funkcionális sokféleségét; legyenek ezek élményszerűek annak is, aki nem tud bejutni az épületbe. És persze legyenek könnyen megközelíthetőek és viszonylag közel egymáshoz, hisz séta- és kerékpáros túrákról van szó.
Elsősorban a történelmi belvárosok területén vezetnek a túrák. Van külön útvonal kutyásoknak, kerékpárosoknak, időseknek, kerekes székeseknek, babakocsisoknak.
Az artur.org.hu különlegességét nemcsak a témája, hanem a kivitelezési módja is tovább fokozza. A honlap ugyanis a magyar fejlesztésű online Prezi nevű programra épül. Ez egy Flash alapú prezentációkészítő, több síkban és dimenzióban tud bemutatókat készíteni és így meglepő effektekkel hívta fel magára világszerte a figyelmet –sikerrel. – „Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy az artur az egyik első, teljesenPrezi alapúhonlap. Lényegében minden tartalom elérhető egyszerű zoomolással (ráközelítés), de azért elhelyeztünk egy hagyományos menürendszert is a bal felső sarokban” – mondta Kovács Dániel. A honlap különlegesség, de azért hasonló külföldi példák vannak (például a KÉK részvételével fejlesztett osztrák http:// nextroom.at), ám azok néhány jelentős dologban különböznek: csak a szakmának szólnak vagy fizetősek stb. – mondja Kovács Dániel.
„Az oldal jelenleg másfél éves fejlesztés eredménye, körülbelül hatan dolgoztunk rajta. A munka nagy részét a Kitchen Budapest és a Visual Minds munkatársai végezték, míg az egyedi grafikai arculat
Sirály Dóri dizájner munkájának köszönhető.
A fejlesztés egyébként a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatásával készült el.
Arra a kérdésre, hogy milyen irányba lehet továbbfejleszteni az alkalmazást, Kovács Dánel ezt válaszolta:
– Inkább autós útvonalakat szeretnénk még, a külső városrészekben ezeknek lenne igazán értelme, valamint a tömegközlekedést kombinálni a sétával – persze a meglévők bővítése mellett. Ha forrásaink lehetővé teszik, szeretnénk további nemzetközi bemutatkozásokon részt venni, és persze a hazai körökben is keressük az ismertséget – pl. az építészhallgatók, turisták, középiskolások körében, de nyitottak vagyunk mások megkereséseire is.
A World Summit Youth Award (WSYA – www.youthaward.org) versenyről
A versenyt 2005 és 2009 után idén harmadszorra hirdették meg, az ENSZ 2000-ben kitűzött Millenniumi Fejlesztési Céljaihoz (Millennium Development Goal, MDG) kapcsolódóan. A nemzetközi zsűri olyan harminc év alatti kreatív fiatalok jelentkezését várta, akik magas színvonalú online projektjeikkel a Millenniumi Fejlesztési Célokban meghatározott tevékenységekhez kapcsolódtak. A verseny hat kategóriában zajlott, az éhezés és a járványok elleni küzdelemtől az oktatáson és a kultúrán át a nemek egyenjogúsítását megcélzó projektekig. Az artur.org.hu a Create your Culture!– kategória három győztesének egyike lett a hatszáz nemzetközi induló közül.