Csúnyán elbántak az űrkutatókkal

Úgy tűnik, a magyar űrkutató szakma „kivégzésére” az illetékes hatóság, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) egy eddig még nem alkalmazott, hatékony módszert vetett be – véli Frey Sándor űrkutató, az űrvilág.hu szakmai honlap főszerkesztője. Egy néhány napja küldött hivatali levél szerint adminisztrációs hiba miatt nem nyertek a nyertesnek hirdetett pályázatok.

A történet hátteréhez annyit érdemes tudni, hogy a hazai űrszakmában dolgozó néhány intézmény, valamint űripari kisés középvállalkozás közel két évtizede pályázati formában jut támogatáshoz. Az éves teljes szétosztható támogatási keret az elmúlt 18 évben háromszor haladta meg valamivel a 200 millió forintot, a többi évben ennél kevesebb volt. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az Európai Űrügynökség (ESA) társult tagállamaként további költségvetési összegeket – az elmúlt két évben már az előző éviek dupláját, nagyjából 500 milliót – fordítottunk ESA-befizetésre, amit szinte teljes egészében visszapályázhattak azok a magyarországi szervezetek, amelyek valamely ESA-programban együttműködőként részt vesznek.

A hazai űrpályázatokat – annak ellenére, hogy a programok természetüknél fogva többéves vagy évtizedes kifutásúak – évente szokták kiírni. Vagyis mindenkinek évente kell megméretnie magát az újabb támogatásért. A 2009-es év már majdnem „kimaradt”, hiszen az NKTH végül 2009. szeptember végén (!) tette közzé pályázati felhívását a magyar űrkutatási fejlesztések az évi támogatására. A szétosztható keret állítólag 120 millió forint volt. A támogatandó programok futamidejét 2010. december közepéig lehetett kitolni.

A beérkezett pályázatokat annak rendje és módja szerint a szakértők elbírálták, az arra hivatott testület pedig meghozta a döntését. A nyertes pályázók 2010 februárjában értesítést kaptak, a listát pedig közzétették az NKTH internetes honlapján. (Ezt azóta gondosan eltávolították onnan, de az érintettek őrzik a nekik küldött értesítést.) A támogatott intézmények és vállalkozások megkapták az NKTH által előkészített szerződéseiket aláírásra, s azokat vissza is küldték a hivatalnak. Lényeges körülmény, hogy eközben megkezdték vállalt és elfogadott programjuk végrehajtását. Ezt nem felelőtlenül tették, hiszen a pályázati kiírás erre kifejezetten felhatalmazta őket.

Szeptember közepén azonban az NKTH elnökhelyettese levélben röviden értesítette a 2009-es pályázatok „nyerteseit”, hogy mégsem nyertesek. A támogatottak listája, a számukra kiküldött év eleji értesítések, az elkészített szerződések „tervezete” mind-mind egy rejtélyes „adminisztrációs hiba” következménye, s így utólag tárgytalannak tekintendő. „A hibával okozott esetleges kellemetlenségekért elnézést kérünk” – zárult a levél.

Vadász István, az NKTK elnökhelyettese szerint a bíráltatás megtörtént, de – és itt történt a belső hiba, melynek kivizsgálására azonnal fegyelmi vizsgálatot rendelt el, mihelyt tudomást szerzett a kialakult helyzetről – az NKTH azóta már leváltott elnöke nem hagyta jóvá a döntést. Ennek ellenére a döntésről szóló értesítést és a támogatási szerződés tervezetét – az NKTH részéről még nem aláírva – kézhez kapták a „nyertes” pályázók.

Frey Sándor űrkutató főszerkesztőnek, az űrvilág.hu honlapon közölt véleménye szerint ez a lépés szó szerint csődbe juttathat űripari kisvállalkozásokat, tönkretehet kutatócsoportokat. Ami még további aggodalomra ad okot, az a magyarországi űrszektor teljes tönkretételének veszélye. Természetesen a 2010 elején beadott új pályázatokat sem bírálták még el hivatalosan. Évek óta megrekedt Magyarország csatlakozási folyamata az Európai Űrügynökséghez. Eközben Románia tagnak készül (jövő év közepére ez már múlt idő lesz), Csehország 2008-ban már be is lépett.

SzegőKároly űrkutató szerint valóban nagyon súlyos a helyzet, de nem csupán az űrkutatásban, hanem mindazon tudományterületen, amelyek forrásaik jelentős részét az NKTH-tól pályázati úton nyerik el. Az innovációs alapot kezelő hivatal gyakorlata az volt az elmúlt időszakban, hogy több évre adott pályázati támogatást, tehát előre lekötött pénzeket, amelyeket a teljesítés arányában fizetett ki. E gyakorlat miatt tetemes, milliárdokban mérhető maradványpénzek halmozódnak fel. Feltehetően az új kormányzat, látva a látszólag lekötetlen forrásokat, döntött úgy, hogy elvonja az NKTH-tól a valamilyen korábbi adminisztratív hiba miatt formailag kötelezettséggel nem terhelt kereteket. Ez viszont azzal járt, hogy az alapból sokaknak most nem tudnak fizetni.

Vadász István szerint a Magyar Űrkutatási Iroda 2010. október 1-jével az NKTH-tól átkerül a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz és „mindannyiunk reménye szerint a legkisebb veszteséggel megoldódhat a magyar űrkutatás hányatott helyzete.”

Az űrkutatók szerint pénz nélkül semmi sem oldódik meg.

A Nemzetközi Űrállomásra készül ez a sugárzásmérő, melyet a KFKI űrkutatói fejlesztettek. Itt is leállhat a munka
A Nemzetközi Űrállomásra készül ez a sugárzásmérő, melyet a KFKI űrkutatói fejlesztettek. Itt is leállhat a munka
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.