A megtalált főnök

Fényes karrier előtt állnak a férgek – írtuk január 10-i számunkban, és előléptetésük nem is váratott soká magára. Akkor még csak az asztma kezelésében felvetett szerepükről szólhattunk, egy májusi kongresszuson azonban már a sclerosis multiplex, a rák és a cukorbetegség terápiájában is szóba jöttek.Mi több, ráirányították a figyelmet az immunrendszer eddig ismeretlen, sok lehetőséget rejtő sejtjére.

Táplálkozási zavar, belső vérzés, súlyos vérszegénység – aki horogféreggel fertőződik, általában kénytelen megismerni ezeket a tüneteket. Az infekció enyhe és orvosi kontroll alatt tartott formája viszont hozzásegíthet a gyógyuláshoz, ha valaki olyan betegségben szenved, amelyben alaposan érintett az immunrendszer. Számos új kutatás számol be például arról, hogy a paraziták sclerosis multiplexben (SM) mérsékelhetik a gyulladást és csökkenthetik a kiújulási arányt. Az SM lényege, hogy az immunrendszer idegennek érzi és megtámadja a szervezet saját sejtjeit. A nottinghami orvosegyetem kutatója, Cris Constantinescu azt tervezi, hogy 32 önként jelentkező SM-beteg bőrére horogférgeket helyez, hogy azok onnan befúrhassák magukat a betegek szervezetébe. Kutatása tárgyát azonban nem pusztán az jelenti, hogy csillapodnak-e az SM tünetei. Azt is figyelni fogja, hogy a paraziták milyen hatást fejtenek ki az immunsejtek azon csoportjára, amelynek létezéséről csak mostanában szerzett tudomást a tudóstársadalom. Ezek a szabályozó (regulációs) B-sejtek (B-reg) alaposan átformálhatják az immunrendszerről eddig szerzett tudásunkat.

Mindeddig úgy tudtuk, hogy a B-sejtek szerepe az, hogy ellenanyagokat (antitesteket) termeljenek, és megtámadják az idegen (vagy annak vélt) sejteket, továbbá hogy tevékenységüket a T-sejtek utasításai alapján végzik. A központi szabályozónak tartott T-sejtek hibás működését feltételezték az autoimmun betegségek – az SM, az asztma, a cukorbetegség vagy az artrózis – hátterében, amikor védő mechanizmusunk saját szöveteinket támadja meg. Ugyancsak a T-sejtek rovására írták, ha az immunrendszer nem tudja idejekorán elpusztítani a rákossá váló sejteket. Ma azonban úgy tűnik, a T-sejtek nem az egyedüli és nem is a fő szabályozói az immunrendszernek. Inkább a B-reg a „főnök”.

Azokról a betegségekről, amelyekről úgy gondoltuk, hogy a T-sejtek hibájából alakulnak ki, most kiderült, hogy a B-reg sejtek szabályozása alatt állnak – magyarázza a Columbia Egyetem kórélettan-professzora, Kevan Herold. Ebből az következik, hogy a B-reg sejtek serkentése új lehetőséget nyit az autoimmun betegségek kezelésében, gátlásuk pedig a rákterápiában.

A B-reg sejtekből egy kémiai anyag, az interleukin-10 (IL-10) képes felszabadulni. Eddig csak annyit tudtunk, hogy ez a molekula az allergiások, az SM-betegek ésmás autoimmun kórképekben szenvedők szervezetében gyakran kisebb koncentrációban van jelen a normálisnál, így nem tudja megakadályozni a túlzott immunválaszt. Ha viszont ezt a B-reg sejtek termelik, azok serkentésével feltehetően elérhető a normális IL-10-koncentráció. Ennek igazolására a Dublinban dolgozó dr. Padraic Fallon és munkatársai indítottak kísérletet, és egerek lépéből sikerült is B-reg sejteket izolálniuk. Amikor ezeket autoimmun kórképben szenvedő egerekbe oltották át, hasonló jelentős tünetenyhülést tapasztaltak. Egyszerűbb lenne azonban gyógyszerekkel serkenteni az IL-10-termelést – a verseny máris elindult.

Ám ahogy a B-reg sejtek csillapíthatják az autoimmun reakciót, ugyanúgy enyhíthetik a szervezet általános védekezését is, ami pedig – ha elég erős – még a rákos elfajulás legelején kiiktathatja a meghibásodó, kóros szaporodásnak induló sejteket. A daganatos betegségekben szenvedők esetében tehát épp ellenkező a cél, mint az autoimmun kórképeknél: ekkor gátolni kellene a B-reg sejteket, hogy minél erősebb legyen a szervezet immunválasza. Tedder munkacsoportja ezért olyan ellenanyagokat dolgozott ki, amelyek hátráltatják a B-reg sejtek működését, de a többi B-sejtét nem. Egy amerikai kutatócsoport máshonnan közelített: ők olyan B-reg sejteket azonosítottak, amelyeket a növekvő daganat maga köré gyűjt, hogy álcázza magát, és elbújjon az immunrendszer elől. E sejtek lerombolásával a már létező immunterápiák jobb hatásfokkal működhetnének.

Az immunrendszer gyógyszeres befolyásolásával azonban nagyon csínján kell bánni. Aki még emlékszik a TeGenero cég 2006-os súlyos kudarcára – hat önkéntes került kritikus állapotba, amikor egy fejlesztés alatt álló szerrel véletlenül túlstimulálták az immunrendszerüket –, tudja, hogy még sok mindent fel kell tárnunk immunrendszerünk erejéről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.