Nyílt tengeri erőművek
A DeepCwind konzorcium amerikai vállalatok és egyetemek együttműködéseként létesült. 2012-re egy nyílt tengeri szélerőművet terveznek létesíteni Maine állam partjainál. Sekély vízbe már több ország is épített szélerőműparkokat, de a nyílt tengerre még nem. A szakemberek három verziót dolgoztak ki a mély víz fölött úszó szélerőművek műszaki megoldásaként. Közvetlenül adódik a tengeri olajfúrótornyok példája, amelyeket vastag acélsodronyokkal, stabilan, egy pont fölött rögzítik. Ehhez hasonló úszó szigetekre telepítenék a szakemberek a nagy teljesítményű szélgenerátorokat.
Kevésbé stabil, de a célnak megfelelő az a megoldás is, amely esetén kábelekkel a tengerfenékhez erősítenek, de nem szigorúan egy pont fölött tartanak egy katamarán-rendszerű úszó platformot, amely a szélgenerátorokat hordozza. A legérdekesebb megoldás egy csőben elhelyezett turbina, amit többféle módon is stabilizálnak. Egy tőkesúllyal azt akadályozzák meg, hogy beledőljön a tengerbe, ugyanakkor egy horgonnyal a tengerfenékhez kapcsolják. Ezután már csak arra van szükség, hogy állandóan szélirányban tartsák, és a csövön átsüvítő szél folyamatosan forgassa a belsejébe épített turbinalapátokat.
A University of Maine kutatói először egy hullámmedencében tesztelik az egyes verziók hatásfokát és várható teljesítményét – ötvenszeres kicsinyítésben. A legjobbnak talált megoldást a projekt második lépcsőjében 2012-re tervezik megépíteni, 30 m magas turbinákkal. A végleges állapotukban 90 méteresre tervezett szélerőművek „mini”-változatának tesztelésére azért van szükség, hogy megbizonyosodjanak arról, a nyílt tengeren süvítő, orkánerejű szelek nem teszik a projekt objektumait, a szélgenerátorokat a földdel, ebben az esetben a vízzel, egyenlővé.
Ha az elképzelés ezt a próbát is kiállja, akkor 2014-ben elkészülhet az első nyílt tengeri szélerőmű, amely feltehetően többször annyi energiát fog termelni, mint tengerparti „kisöccsei”.