Képhálók és hálóképek

Mielőtt Magyarországon általánossá vált volna a széles sávú internet, nem értettük: miért jó 1–4 megabyteos JPG-fotók tömegét a weben tárolni? A feltöltés sok óráig tart, közben százszor megszakad, a hibás képet esetleg le kell törölni, újra fel kell tölteni, ki garantálja, hogy a képek mindig ott maradnak – borzalom.Azóta „kicsit” változott a világ. Például a fotók 2–8 megabyte-osak lettek. Továbbá megszámlálhatatlanul sok fotómegosztó-portál keletkezett.

Megszoktuk, hogy a képeink legtöbbször (legalább 99,5 százalékban) elérhetők. Feltölthetjük a képeket, albumokba rendezhetjük azokat, szabályozhatjuk ki nézheti meg. Az internet sajátosságai szerint a sok szolgáltató legnagyobb része a néhány irányzatalakítót másolja vagy használhatatlan, ezért elegendő, ha a nevezetes szolgáltatókat ismertetjük.

Flickr, Picasa, Photobucket, Windows Live a négy fő név. A webcímeket nem írjuk ki, .commal egészítsük ki a kisbetűvel írt neveket. Biztos sokan sok mást is ismernek. Fotki, ShutterFly, SmugMug stb. A Flickr a Yahoo! portálcsalád tagja, ahogy a Picasa a Google-é. A Windows Live a Microsofthoz tartozik, a PhotoBucket pedig a Fox (News Corp.) konglomerátum része, egyébként a Facebookkal van szoros kapcsolatban.

A szolgáltató „kiléte” használati értéket is jelent. Ugyanis az ingyenes szolgáltatásokat a reklám tartja el, és az ismert fotómegosztóknak tízmilliós a felhasználótáboruk, így ők drágábban adhatják a hirdetési felületet, ezért kevesebbet kell kiadniuk – vagyis több hasznos felület marad a képernyőnkön. A sok névtelen fotómegosztó főleg azért használhatatlan, mert alig látható a hasznos felület a sok hirdetés között.Továbbá egy sok tízmilliós használói bázisú webes szolgáltatást akkora számítástechnikai arzenál szolgál ki, amelynek tervezői és programozói nagy valószínűséggel jobb minőségűek, mint a kisebbekéi.

Vannak fizetős fotómegosztók is, illetve az ingyenes portálokon elő is lehet fizetni: pénzünkért természetesen reklámmentességet és számos plusz szolgáltatást kapunk, legfőképpen sokkal több tárolóhelyet. 5–10 ezer forintért évente 10, 20 vagy még több gigabájtot.

A társasági portálok mind alkalmasak fotómegosztásra, a webes tárhelyszolgáltatások is. Számos fényképezőgépgyártó is üzemeltet fotómegosztó portált (lásd a hangsúlyozottan nem teljes táblázatot). Magyarországon a társasági portálokon kívül a blogportálok használhatók fel fotómegosztásra.

Minden ingyenes fotómegosztó hasonlóanműködik: amikor feltöltjük a képeket, tudomásul vesszük, hogy tulajdonjogukról lemondunk. Semmilyen garanciát nem vállalnak a szolgáltatók azért, hogy a képek használatát befolyásolhassuk. Nem végtelen a teljes, igénybe vehető tárterület, előfordul, hogy a havonta feltölthető menynyiség is korlátos. (A ShutterFly dicsekszik azzal, hogy korlátlan és emellett ingyenes.) Jellemzően 1-2 gigabyteot kapunk ingyenesen.

Nyaralásunk 500 képét szeretnénk feltenni a portálra. Ezek ugye mondjuk 2–2 megabyteosak, tehát 1 gigabyte-ot kell elküldeni a feltöltési irányba mondjuk 0,5 megabyte/mp-es (ez a 6 megabit/s prospek tusadat valódi je len té se), megle he tő sen gyors kapcsolatunkon, ami 2000 másodperc akkor, ha semmi mást nem csinálunk se mi, se más, ugyanazon a vezetéken...

Érdemesebb tehát egyrészt kiválogatni, másrészt 1920 x 1080 képpontosra, 2 megapixelesre, mintegy 350 kB-osra alakítani a képeket: gyorsabban fölmennek, több fér el a korlátba. A leggyakoribb 1 gigabyte-ba például 300 fotó. Fáradozásunkért cserébe ismerőseinknek csak egy internetcímet kell elküldeni, például ilyet: picasaweb. google.com/kedvesolvaso/ 2010_nyaralas.

Minden megosztóportálnak vannak sajátos előnyei és hátrányai. A Flickrben nehezebb „albumba” rendezni a képeket mint a Picasában, utóbbi használatához pedig előnyös GMail-fiókot nyitni – de mindkettő sorban végigvetít egy albumot, állítható megtekintési várakozással („diavetítés”). A webes fotómegosztásra is érvényes, hogy sok mindent kapunk, de áldoznunk is kell: legjobb (legrosszabb) képeink esetleg felbukkannak ott, ahol nem várnánk (ahol a legtöbbet árthatnak...)

Gyártói fotómegosztó portálok

Canon PhotoWorkShop Nikon PicureTown Kodak KodakGallery HP SnapFish FujiFilm SeeHere

Albumjaink egyre inkább a neten lapozhatók
Albumjaink egyre inkább a neten lapozhatók
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.