„Sötét” lézer

Digitális elektromos jelet kétféleképpen lehet előállítani, a 0 állapotból az 1 állapotba történő átkapcsolással, vagy fordítva az 1-ből a 0-ba. Ezeket a gyakran pikoszekundumos (1 billiomod másodpercig tartó) jeleket továbbítják az elektromos hálózatok a vevőhöz.

Az optikai kábelek esetében természetesen nem elektromos, hanem fényjelek kerülnek továbbításra. Az optikai „0” állapot a sötét, az „1” állapot a fény bekapcsolt voltát jeleníti meg. Optikai kábelekben eddig mindig sötét háttérben felvillanó lézerimpulzusok sora volt a továbbított jelsorozat. Az amerikai University of Colorado fizikusa Steven Cundiff megfordította a jelgenerálás módját. Az új metódus szerint világító háttérben az egyik lézertükör rövid időre lezárja a fény útját és „sötét” jelet produkál. A sötét lézer meglepő tulajdonságokkal rendelkezik. A mérések szerint ezzel a módszerrel sokkal távolabbra lehet továbbítani a digitális információt, mint a hagyományos eljárással.

A feltaláló szerint a korábbi fényfelvillanásos jeltovábbítás esetén a jel egy idő után „szétkenődik” és az egymásba érő jelsorozatok érthetetlenné válnak a vevő számára. – Ha a fény hiánya hozza létre az impulzust, akkor ez a probléma nem jelentkezik – magyarázza Cundiff.

Az igazsághoz tartozik, hogy egy kínai csoport már korábban kísérletezett sötét lézerrel, de nem sikerült nekik stabil adatfolyamot létrehozni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.