Járórobotot kapnak a kerekes székesek

Jövőre Aucklandben méretre szabott járórobotokat kezdenek árulni, melyekkel betegség vagy baleset miatt deréktól lefele lebénult kerekes székesek is felállhatnak, lépegethetnek, álló helyzetben tartósan dolgozhatnak, sőt akár lépcsőre is felléphetnek.

A járó, pontosabban lépkedő, topogó szerkezetet az új-zélandi Rex Bionics nevű robotikai cég, egy ottani kórházzal együttműködve, hét év alatt fejlesztette ki. Lényege, hogy a sérült combok, lábszárak és bokák mellé, kívülre, afféle külső támasztóvázat, „fém csontvázat” csatolnak. A lábanként és mindkét oldalon is egyenként irányítható elemeket csuklós szerkezetek kapcsolják egymáshoz. A 30 kilogrammos alsó művégtagpárt ellátó áram a használó derekára csatolható áramtermelő egységből indul, s vezetékek közvetítik a váz kis villanymotorjaihoz...

Az arra rászorultak a táskából kétoldalt előrenyúló botkormányok gombjaival, karjaival igényük szerint irányíthatják a Rex névre keresztelt robotot. A különös készülék 4700 alkatrészből áll, s foritnra átszámítva majd négymillió forinba kerül, igaz, ebben az érdeklődők alapos tájékoztatása, majd az Aucklandben végzett állapot- és méretfelvétel utáni kéthetes kiképzés is benne van.

A szerkezetet két skót mérnökhallgató kezdte kialakítani, hogy könnyítsenek kerekes székes hozzátartozóik életén. Miután Skóciából Új-Zélandra települtek át, az ottani kórházzal együttműködve folytatták a munkát. Az ügy fontosságára tekintettel hamarosan országos alapítvány alakult, majd évtizedünk elején megalapították a Rex Bionics robotikai céget. A vállalat vezetője, Jenny Morel korábbi munkahelyén, az amerikai Martin repülőeszközgyárban a Jetpack nevű, hátra csatolható, rakétahajtású repülőszerkezettel foglalkozott, az előrenyúló kormánykarokat arról adaptálták a Rexre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.