Fehérre festett hegyekkel a felmelegedés ellen
A festők egy különleges környezetkímélő festékkeverékkel álltak neki a 4756 méter magasan fekvő perui Chalón Sombrero „kiszínezésének”: a mészből, vízből és tojásfehérjéből álló keveréket vödrökből locsolják szét a lejtőkön. A tervezett hetven hektárból már kettővel készen is vannak a perui Licapa falu lakói. A falu vízellátását a glecscserekből csordogáló patakok biztosítják, ám a globális felmelegedés hatására az Andok gleccserei olvadásnak indultak, így a licapai vízellátást is veszély fenyegeti.
Eduardo Gold a hegyek fehérre festésével az Andok gleccsereinek hatásmechanizmusát próbálja imitálni. A fehér festék a napfényt a légkörön keresztül az űrbe visszaveri, így az nem olvasztja tovább a jégtakarót. A tudósok közt széles körben elfogadott elmélet szerint ez egy öngerjesztő folyamat: ahogy a melegedő éghajlat további felmelegedést idéz elő, úgy a napfény visszaverése lehűléshez és a glecscserek újraképződéséhez vezet, ami aztán gondoskodik az alacsony hőmérsékletről. Vannak olyan tudósok, akik állítják, hogy a jövőben a napfény ily módon történő visszatükrözése lesz az egyetlen használható módszer a Föld hőmérséklet-növekedésének megállítására.
A projektet a Világbank finanszírozza, mivel az 55 éves aktivista 2009-ben ötletével megnyerte a 100 ötlet a bolygó megmentésére című versenyt. Így a festők 135 ezer fontnyi festéket locsolhatnak szét a lejtőkön. A hegyfestés sok őrült ötletnél bizonyult jobbnak. Volt, aki tükröket lőtt volna fel az űrbe, hogy visszatükrözzék a nap sugarait, mielőtt azok elérnék a Föld légkörét. Sőt, valaki fokhagymával etetett volna kecskéket, hogy csökkentse a metánkibocsátást.
A helyiek, akik az elmúlt években szemtanúi voltak a gleccserek eltűnésének, lelkesen támogatják Gold ötletét.
Egyikük a Telegraphnak azt mondta, hogy az összes hegycsúcsot be kéne festeni fehérre, így olyan bő lenne a vízellátás, mint a gleccserek elolvadása előtt.
Antonio Brack perui környezetvédelmi miniszter szerint a pénzt inkább olyan projektekre kéne költeni, amelynek nagyobb hatása lenne az éghajlatváltozásra. Szerinte a hegyfestő projekt „nonszensz”. Steven Chu amerikai energetikai titkár szerint pedig az ötlet jó, de logisztikai megfontolásból inkább a háztetőket, mint a hegyeket kéne fehérre mázolni.