Megtalálták a hosszú élet génjeit?

Speciális genetikai jelzőket azonosított egy kutatócsoport százévesek között, míg az átlagpopulációban ritkábban fordulnak elő. E jellemzők segítségével eljöhet az az idő, amikor valakiről megmondhatjuk, hogy megéri-e a száz évet vagy sem? – feltéve, hogy a környezeti veszélyek, illetve az életvitellel kapcsolatos egyéb tényezők nem teszik eleve esélytelenné erre a korra.

A kutatást irányító, a bostoni orvosegyetemen dolgozó Paola Sebastini kollégáival több mint ezer, száz évnél idősebb ember génkészletét hasonlította össze nagyjából hasonló számú, de a matuzsálemi kort meg nem érő személyével. Vizsgálataik során felállítottak egy 150 genetikai variánst tartalmazó modellt. Ezek a variánsok úgynevezett egyszerű nukleotid polimorfizmusok (Single Nucleotide Polymorphism/SNP) voltak. (Az SNP-k teszik ki a humán genetikai variációk 90 százalékát, és minden 100-300 bázispáronként megjelenik a humán genomban.) A kutatók azt találták, hogy e másfél száz variáció elemzésével nagy pontossággal kideríthető, hogy az adott személy megérheti a századik születésnapját. Paola Sebastini szerint ez a módszer arra is jó lehet, hogy segítségével az Alzheimer- és a Parkinson-kórra való hajlamot, illetve a cukorbetegséget vagy a keringési betegségeket is megjósolják.

Abostoni szakemberek azonban nem tervezik, hogy közzéteszik a hosszú élet DNS-tesztjét, de szeretnének egy olyan ingyenes honlapot kialakítani, amely lehetővé teszi ennek felhasználását. Az MTI szerint napjainkban minden hatezer emberből egy éri meg a századik születésnapját, a 110-et pedig hétmillióból egy.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.