Vadlovak és őstulkok utódai
Két állatfajt választottak ki, amelyeket előzetes kutatásaik alapján alkalmasnak ítéltek erre a feladatra: az eurázsiai vadlovat (Przewalski ló) és a rekonstruált őstulkot (más néven Heck-marha). 1997 októberében megérkeztek a területre az első vadlovak, majd 1999 áprilisában az első Heck-marhák, amelyek a Pentezugban eddig tartott háziállatok szerepét vették át.
A fajmentés és a helyi élőhely-fenntartási program eredményeként a Hortobágyi Nemzeti Park vadlóállománya mára már 147 egyeddel büszkélkedhet.
Ezek a különleges lovak –melyek mára az egyetlen igazi vadon élő lófaj a világon – a Hortobágyon kisebb csapatokban, emberi gondoskodás nélkül élnek. Takarmányt, vizet nem, de szükség esetén állatorvosi kezelést kapnak, táplálékuk minden évszakban a fű, legelésükkel biztosítják a puszta természetes ökológiai körforgását. Vízről a Hortobágy-folyó és mellékágai gondoskodnak. A vadlovak a nyílt, jól belátható füves pusztákat kedvelik, ahol időben észrevehetik ellenségeiket. Küllemükkel is a környezethez alkalmazkodnak, sárgás, zömök testükkel beleolvadnak környezetükbe. Zárt háremcsoportokban élnek, ellentétben „szomszédaikkal”, a csordákban legelésző Heckmarhákkal.
A vadon élő őstulok az összes ma élő szarvasmarha őse. Az eredeti faj az 1600-as évek végén pusztult ki a természetben. A Hortobágyon megtalálható Heck-marhákat az 1920-as években két német állatkert igazgatója (Heinz és Lutz Heck) tenyésztette ki az európai szarvasmarhafajok visszakeresztezésével. Bár az így visszatenyésztett faj genetikailag soha nem lesz azonos a már kihalt őstulokkal, legtöbb küllemi jegyeit, azaz a sötét színt, a piszra (fehér) szájat, a világos angolnacsíkot és a hosszú szarvat továbbra is hordozza.
A Pentezugban élő állatok a turisták számára egyelőre nem látogathatók, még a szafari keretein belül sem. Jelenleg csak az etológiai (viselkedéstani) és az ökológiai vizsgálatokat végző biológusok, diplomamunkát készítő egyetemi hallgatók gyönyörködhetnek bennük, valamint az őket körülvevő érintetlen természet flórájában és faunájában.