Cápák szűznemzéssel
Az aszexuális szaporodásmód valószínűleg egy extrém túlélési stratégia náluk, amelyet nemrégiben minden kétséget kizáróan bebizonyított egy nemzetközi kutatócsoport. A Journal of Heredity című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint a cápák akkor is képesek a szaporodásra, ha soha életükben nem találkoznak hímekkel.
A Detroiti Zoológiai Intézet már 2001-ben hírül adta, hogy sávos bambuszcápájuk rejtélyes módon utódot hozott létre apa nélkül, de született így fogságban tartott pörölycápa is.
A genetikusok apasági vizsgálatokkal bizonyították, szó sincs arról, hogy a fogságban tartott cápák éveken át tároltak korábban begyűjtött hímivarsejteket.
A szűznemzéssel létrejött utódok mind nőstények, melyek kizárólag anyai géneket, illetve annak is csak a felét hordozzák. A szegényebb genetikai állomány ellenére azonban nagyon is életképesek, hisz a zoológiai intézet cápái már ötévesek voltak, amikor átszállították őket máshová. A cápáknál ez a túlélési stratégia valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy ezek az ősi porcoshalak több százmillió éven át fennmaradjanak.