Öngyógyuló autólakk
A BASF kutatói által előállított speciális hibrid anyag a „kemény” szervetlen és a „lágy” szerves anyagok előnyeit egyesíti: egyszerre karcálló és rugalmas. Keménységét az üveghez hasonló apró, szervetlen szilikonrészecskék adják. A „lágy” szerves elemekkel együtt ezek hálószerű szerkezetet hoznak létre a festékben. A lakk alapanyagát adó apró molekulák hő hatására megszáradva egy többékevésbé összefüggő háromdimenziós hálószerkezetté alakulnak. A hálószerkezet különösen sűrű szövésű, amely komoly ellenálló képességet és stabilitást biztosít.
A hálószerkezet a hagyományos lakkokhoz képest nemcsak sokkal ellenállóbbá teszi a karcolásokkal szemben, de rugalmasságából fakadóan „öngyógyító” tulajdonságokat is kölcsönöz a lakkrétegnek. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha például egy kő felverődik az autóra és apró mélyedést hagy a fényezésen, a sérülést követően a festék lassan, de biztosan újra felveszi eredeti formáját és a horpadás eltűnik. Az anyag hatékony védelmet nyújt a maró vegyi anyagokkal – többek közt fagyantával és madárürülékkel – szemben is.
Természetesen mindez csak bizonyos határok között működik. Ha valaki igazán kárt akar tenni a fényezésben, azt a hibridbevonat sem állíthatja meg. A mély sérülések, mint amilyet például egy kulccsal lehet okozni, ezen is nyomot hagynak.