Ahol az új tornaterem „napszemüveget” visel
Tobias Ruf olyan tornatermet álmodott, amely a XXI. század modern építészetének új elemét, a fotovoltaikus rendszert is felhasználja. A tornaterem megépítésének összköltsége 1,8 millió euróra rúgott. (A hagyományosan felépített tornatermek bekerülési költsége sem alacsonyabb.) A fotovoltaikus rendszerrel előállított elektromos áram húsz év alatt várhatóan 90 ezer euró nyereséget termel. Ezek a rendszerek sokféleképpen építhetők be, esztétikus kialakításúak és nem utolsósorban környezetbarátak, amelyek a Nap energiáját hasznosítva elektromos áramot szolgáltatnak, kiváltják a kimerülőben lévő fosszilis energiahordozókat, nem okoznak halmozódó káros környezeti hatásokat, megújuló energiaforrások, folyamatosan újratermelődnek és kimeríthetetlenek.
A tornaterem hosszanti déli oldala „napszemüveget” kapott oly módon, hogy speciális kétrétegű hőszigetelt üvegbe integrálták a napelemeket. Ez olyan építészeti hatást eredményezett, amely felveszi a versenyt bármely reprezentatív burkolóanyaggal, hiszen a kora délelőtti órákban a déli homlokzat mintha kék ékkövekkel lenne kirakva.
A tornaterem 3,8 méter magasságtól kezdődően körbeüvegezett, a napelemek a belső térben kellemes szórt fényt biztosítanak és védenek a felmelegedéstől. A kelet–nyugati homlokzati frontra beépített erősen fényszóró üvegek a nappali fényt árnyékmentesen és vakító hatás nélkül irányítják a tornaterembe. Az északi oldalt hőszigetelő üvegekkel szerelték fel. A kisdiákok zavartalan, természetes fényviszonyok mellett sportolhatnak.
A tornaterem belső hőmérséklete a legmelegebb nyári napokon – amikor a hőmérő higanyszála 30 fok fölé emelkedik – a jól megtervezett természetes szellőzésnek köszönhetően 25-29 fok között tartható. Az egymással szemben lévő kelet–nyugati falábazatba beépített szellőzőnyílások biztosítják a friss levegő beáramlását, a felső üvegezett részbe beépített ablakokon távozik az elhasznált levegő. A belső tér hőmérséklete határozza meg, hogy milyen sorrendben, mely szellőzők nyílnak ki. A természetes szellőzőrendszert elektromos úton vezérlik, amivel nyáron elkerülhető a belső tér túlmelegedése, télen pedig minimálisra csökkenthető a hőveszteség.
Sikerült egy olyan környezetbarát tornatermet megtervezni és felépíteni, amelyben minden napszakban és bármely időjárási viszonyok mellett megvalósul a tükröződésmentes, természetes megvilágítás, a szellőztetés kiválóan működik. Az iskolának a napelemekkel előállított elektromos energia által nyert bevétele jelentősen meghaladja a fűtésre és elektromos áramra fordított kiadások összegét.
A fotovoltaik kifejezés az angol fotovoltaic szóból ered, melyet a szakirodalomban PV-nek rövidítenek. Magyarul napelemnek nevezzük, megkülönböztetve a napsugárzás hőenergiáját hasznosító napkollektoroktól, amelyek elsősorban meleg vizet állítanak elő.