Kiderült, mitől romlott el a Voyager-2
Az amerikai Voyager-2 űrszondát 1977. augusztus 20-án indították a floridai Kennedy űrközpontból. Küldetése során valamennyi óriásbolygót, így a Jupitert, a Szaturnuszt, az Uránuszt és a Neptunuszt is meglátogatta, utóbbi kettőről elsőként (és mindmáig utolsóként) közvetített közelfelvételeket. A bolygórendszert elhagyva társával, a Voyager-1-gyel közösen tanulmányozza a Naprendszert körülvevő teret.
Április 22-től azonban a Földdel való rádióüzeneteiben anomália jelentkezett. A szonda a pontos helyzetéről és „hogylétéről” szóló adatokat megfelelően sugározta, ugyanakkor a tudományos méréseiről szóló jeleket nem sikerült dekódolni. A kapcsolattartásért felelős szakemberek a hiba okának kiderítésén fáradoztak. Mindezt nehezítette, hogy a földi parancsok a Földtől jelenleg 13,8 milliárd kilométerre lévő szondához csak mintegy 13 óra alatt érkeznek meg, s ugyanennyi idő szükséges az adatok Földhöz való megérkezéséhez.
Május elsejére a kutatók már annyit megállapítottak, hogy a gond a repülési adatrendszer memóriájában keresendő. Május 12-én a mérnökök lekérték a szonda teljes fedélzeti adattárát, s ebből már izolálni tudták a memóriában található hibát. Úgy tűnik, hogy a memóriában mindössze egyetlen bit változott meg, a bináris kódolásban egy bit értéke 0-ról 1-esre váltott.
Mielőtt a helyreállító parancsot a szakemberek megírták, ellenőrizték, valóban ez okozta-e a meghibásodást: a fedélzeti számítógép adatait a megtalált egyetlen bit módosításával táplálták be a NASA egyik számítógépébe, s az az adatokat a Voyager-2-nél tapasztalt hibával kezdte „sugározni”. Tervek szerint a helyreállító parancsot május 19-én küldték el a Voyager-2-nek.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA köveket akar a Marsról a Földre hozni egy ember nélküli expedícióban, amely az élet formái után kutat – hangzott el szerdán a CBS News hírcsatorna tudósításában. Miután a Phoenix szonda 2008-ban víznyomokat talált, a szakértők átfogó vizsgálatnak akarják alávetni a Marsról származó kőzet- és talajmintákat abban a reményben, hogy idegen baktériumok megkövesedett maradványaira akadnak, vagy az életre utaló kémiai, biológiai jeleket találnak. (MTI)