Mi a BHKW?

A Németországban termelt áram túlnyomó része hagyományos erőművekben keletkezik, ahol a hőenergiát gőzturbina segítségével alakítják át villamos energiává.

Az ilyen erőművek hatásfoka 38 százalék körüli, vagyis az energia több mint 60 százaléka felhasználatlanul elvész a környezetben. A kis erőműben (BlockHeiz-KraftWerk, BHKW) viszont a leadott hő is hasznosításra kerül, így növelhető a hatásfok. Nagy erőművek esetében a hőenergiát a távhővezetékeken át továbbítják, de ez csak akkor gazdaságos, ha komoly hőenergia-fogyasztók, például lakónegyedek épültek a közelben.

A kis erőmű a hozzá tartozó berendezésekkel együtt elfér akár egy épület pincéjében is, a keletkező hőenergiát pedig az a létesítmény hasznosítja, ahol az erőmű található. A szerkezet lényegében egy motorból, egy szinkrongenerátorból és egy hőcserélőből áll. A belső égésű motor által hajtott generátor háromfázisú áramot termel, amit a létesítmény is használ. A keletkező áramfelesleget pedig betáplálják az E.ON bajorországi hálózatába. A motor hőt ad le, ami a hőcserélőn keresztül a fűtőrendszerbe kerül. A módszer újszerűsége éppen a motor mozgási energiájának és a keletkező hőenergiának együttes hasznosításában rejlik.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.