Gazdából bajor olajsejk
A földeken ma elsősorban repcét termelnek, és a magból évi 180-200 ezer liter repceolajat állítanak elő. Ennek biodízelként történő hasznosítása jól illeszkedik a Bajor-erdő ökológiai rendszerébe. Nemcsak a mezőgazdasági gépeik működnek repceolajjal, hanem évi 100 ezer litert vásárol tőlük a közeli szálló is (lásd A jövő fűtőanyaga lehet című cikkünket).
A repcetermelés most biztos megélhetést nyújt a családnak és bár nem volt egyszerű a váltás, de ahogy Vogel gazda elmondta, nem érte meg a hagyományos módon gazdálkodni, a terményt egyre nehezebb eladni, telített a piac. A termelőnek ma már nemcsak a földhöz kell értenie, hanem figyelnie kell a piacot, kapcsolatokat kell építenie, menedzselnie kell a gazdaságát. Nekik kapóra jött a Lambach Szálló energetikai felújítása és átállása repceolajra. Azóta is jövedelmező az együttműködés. „Így lesz egy gazdából olajsejk!” – tréfált kísérőnk, Ludwig Haindl, a Lambach Szálló ügyvezetője.
A farmon naponta egy tonna repcemagot tudnak feldolgozni. Ebből 330 liter olaj lesz, ami a többszörös szűrés után hasznosítható. Minőségét évente ellenőrzik, erről a gazda tanúsítványt kap. Egyéb engedélyre nincs szükség, de ügyelni kell a megfelelő minőségre, mert a rossz minőségű olaj a gépek meghibásodásához vezethet.
A repcetermelésen kívül bikákat is tenyésztenek, és a repceolaj sajtolása után keletkező mellékterméket, a magas fehérjetartalmú repcepogácsát, az állatokkal etetik meg, a földeket pedig természetes módon tudják trágyázni. Tervezett beruházásaik között szerepel egy biogázzal működtetett erőmű, az ebben termelt áramot betáplálnák az E.ON hálózatába.