A jövő fűtőanyaga lehet

Az emelkedő olajárak közepette egyre nagyobb szerephez jutnak a megújuló energiaforrások. A német Kolping Művek egyik szállodáját, a Bajor-erdőben található Lambach Szállót is évtizedekig olajjal fűtötték, ám pár évvel ezelőtt olcsóbb, jobb hatásfokú és környezetbarát megoldást találtak.

A két kis erőmű 2006 óta nemcsak árammal látja el a szabadidőházat, hanem ezekkel oldják meg az épületek fűtését is. Ludwig Haindl, a regensburgi Kolping Művek káptalani titkára és ügyvezetője az új technológia előnyeiről és a kiserőmű működési elvéről elmondta, hogy a hotel az 1970-es években épült, télen-nyáron működött, és úgy tíz évvel ezelőtt szükségessé vált a felújítása. Évente mintegy 120 ezer liter olajat használtak fel a fűtésre.

Az épületet rosszul szigetelték, gyakorlatilag kiszökött a meleg, a hőkamerás felvételek is azt bizonyították, hogy sok energia veszik el. Az ambergi műszaki főiskola elősegítette a létező legjobb megoldást a fűtés korszerűsítéséhez, a takarékosabb energiafelhasználáshoz. Elkészült a ház energetikai felmérése, módosították az épületszerkezetet, a belső loggiák helyett külső erkélyeket alakítottak ki. Ennek és a falak szigetelésének köszönhetően mára az energiafelhasználás 82, a szén-dioxid-kibocsátás 79 százalékkal csökkent.

A kis erőművek hatásfoka több mint 90 százalékos, ebből 35 az elektromos energia, 57 a hőenergia. A keletkező áramfelesleget egy szerződés értelmében átveszi az E.ON, és természetesen fizet érte. Ráadásul repceolajat használnak, ami a környéken is megterem. Politikailag és gazdaságilag sem függnek az olajtermelő országoktól, az olajár állandó változásától, biztos az ellátás, a pénz itthon marad, és a hazai gazdaságot erősíti, ösztönzi a mezőgazdaságot, amely így további munkahelyeket teremt – érvelt a házigazda.

Ludwig Haindl érdeklődésünket látva részleteket is elárult. Kiderült, hogy évente mintegy százezer liter repceolajat használnak fel. A technológia teljesen környezetbarát, a folyamatban csak annyi szén-dioxid keletkezik, amenynyit a növény a fotoszintézis során felvett. Miközben a nap- és a szélenergia időjárásfüggő, a repceolaj a jövő energiaproblémáinak a megoldását jelentheti – vélekedett az ügyvezető.

– Mi bárkinek szívesen megmutatjuk, hogyan működik nálunk a rendszer – mondta végül. – Továbbra is együttműködünk az ambergi műszaki főiskolával, rendszeresen küldjük nekik a mérési eredményeket. Így egyrészt folyamatos az erőművek teljesítményének ellenőrzése, másrészt az adatok kutatási alapot is jelentenek a hallgatóknak és az oktatóknak. A Kolping-házak egyébként is hagyományosan nyitottak, befogadók. Sok kisgyermekes család és fiatal tölti nálunk a szabadságát, rendszeresen vendégül látunk diákcsoportokat is, konferenciákat, összejöveteleket szervezünk helyi vállalkozóknak, közösségeknek, vendégeknek, ahol bemutatjuk a mi modellünket. Mindezzel szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy már a gyerekek, a fiatalok gondolkodásában összekapcsolódjon a modern technika és a környezettudatos magatartás.

A Kolping Művek németországi székhelyű nemzetközi katolikus szövetség, névadója Adolph Kolping német pap. Hittantanárként és lelki gondozóként fő feladatának tekintette, hogy tanulmányaikban támogassa a tanoncokat, javítsa életkörülményeiket. E célból 1849-ben egyesületet alapított, ami mára világméretű szervezetté nőtte ki magát. Az ún. Kolping-házak minden érdeklődő számára nyitottak, szállást, ellátást nyújtanak a szakképzésben résztvevő fiataloknak, de hotelként és étteremként is funkcionálnak. (K. F.–Cs. B.)

A hotelban ma már „bennszorul” a meleg
A hotelban ma már „bennszorul” a meleg
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.