Csodaakku 700 fokon
A szokatlan az, hogy a berendezés üzemi hőmérséklete 700 °C. Ezen a hőmérsékleten mennek végbe azok az elektrokémiai folyamatok, amelyek a tárolt energiát felszabadítják, illetve feltöltik az akkumulátort. A reverzibilis kémiai átalakulás nagyon egyszerű: két komponens egyesülése és fordítva, a vegyület felbontása alkotóelemeire.
A csodaakku szerkezete nagyon egyszerű. Egy kémiailag rendkívül ellenálló tartályba antimont és rá magnéziumot rétegeztek. Feltöltéskor üzemi hőmérsékletre emelik a tartály tartalmát és megolvasztják a két elemet. Felhasználáskor ugyancsak üzemi hőmérsékleten a határrétegnél magnézium antimonid és szabad elektronok keletkeznek, és a rendszer így nagy kapacitású akkumulátorként használható. Újratöltéskor a középső réteget bontják ismét komponensekre.
Az eddigi mérések alapján az új rendszer áramleadása egy lítiumion akku húszszorosa, ugyanakkor harmadannyiba kerül. Egy kamionnal szállítható konténer méretű akkumulátor 1 megawattórányi elektromos energiát képvisel, vagyis ezer 100 W-os izzót képes egy éjszakán keresztül üzemeltetni. A másik nagy előnye, hogy a lítiumhoz képes sokkal olcsóbb komponensekből épül fel, hátránya viszont, hogy az egyik komponens rendkívül gyúlékony, a másik pedig mérgező. A fejlesztő 4–6 évre becsüli az élettartamát, ami után természetesen teljes egészében szét kell szedni és a töltet újrahasznosítható.
Az amerikai kormány kiemelt fontossággal kezeli a Donald Sadoway vezette csoport munkáját és hétmillió dollárral támogatja a kutatást. Egy francia vállalat négymillió dollárt adott azért, hogy a csapat házi körülmények között is használható változatot dolgozzon ki. Becslések szerint egy pizzásdoboz méretű eszköz napi feltöltéssel képes lenne ellátni egy családi ház folyamatos áramellátását.