Nőies űrhajó hőszondával

EnerGon – a név maga az energia és a háromszög (Trigon) ötvözete, érzékelteti az irodaház háromszögű alaprajzát. Az ulmi EnerGon 2003-ban épült, világviszonylatban a legnagyobb irodaház a passzívházak között. Kívülről olyan, mint egy szürke színű, fémesen csillogó űrhajó.

A hosszanti oldalak kifelé hasasodnak. Minél inkább hasonlít ugyanis egy golyóra, annál jobb a térfogat és a felület aránya, és annál kisebb az energiaveszteség.

A háromszög alaprajz további előnye: az épület belsejében a tágas átriumból az irodák fényt kapnak. Két üveglift jár fel-le. A falakon a lamellaszerű faberakások kellemes hangulatot teremtenek. Gunter Lindemann, az EnerGon környezetvédelmi mérnöke szerint ez egy „nőies” épület, a tervezésében ugyanis alapvetően két építészhölgy vett részt. A fehér falakon a lyukak hangtompító hatásúak, így a többemeletes átriumban nincs visszhang. Az EnerGonban évente 15 kilowattórát fogyasztanak négyzetméterenként. Ez másfél liter olajnak felel meg. Ilyen alacsony energiafogyasztás eléréséhez nagyon jó hőszigetelő burkolat szükséges.

Ezenkívül háromrétegű ablakokat – a piacon található legjobb termékeket – is beépítettek.

Az EnerGon sikerének másik titka a hővisszanyerés. Három ezüstös toronyban, amelyek az óriási épület mellett kis emlékművekként magasodnak, friss levegőt szívnak fel. Odabenn a levegőt kitisztítják, párásítják, szükség esetén lehűtik. A fentebb említett falamellák funkciója is kiderül: rejtett nyílásaikon keresztül irányítják a friss levegőt a belső terekbe. Fűteni csak akkor kell, ha a kinti hőmérő öt fok alatti hőmérsékletet mutat. Különben az emberekből és a készülékekből kibocsátott hő elegendő ahhoz, hogy a helyiségekben kellemes hőfok legyen. A fűtés a mennyezeteken keresztül történik, tehát az épület teljes magját felfűtik műanyag csöveken keresztül, amelyeket beépítettek a betonba. A fűtéshez szükséges víz maximum 25 fokos. Csak akkor kell távfűtéssel ráfűteni, ha a külső hőmérséklet mínusz 5 fok alá esik.Mivel a betonplafonokat melegítik fel, az épületben sehol nincs szükség fűtőtestekre.

Az EnerGon különlegessége az a negyven darab földhőszonda, amelyet száz méter mélyre fúrtak a mészkősziklába. A víz ott lehűl, mert a föld nagyon sok hőt tud felvenni. Nyáron a földhőszondák betonmagján keresztül hűtik le a levegőt, télen pedig így fűtenek.

Az üvegkupola árnyékolt, hogy ne melegedjék fel az átrium, mint egy üvegház. (Olyan ez, mint egy kifelé tükröző napszemüveg.) Az épület felső része mégis 36 fokra melegszik fel. Ezért a felső irodáknak a friss levegőt alacsonyabb szinten szívják be. Erős fényt érzékelve automatikusan leereszkednek a redőnyök. Az ablakok felsőrészét úgy állítják be, hogy a fény a fehér plafonra vetüljön. Így biztosítható az állandó 500 lux fényerő minden munkahelyen.

Az EnerGon építési költségei jelentősen alulmúlják a hagyományos módon épített komfortos irodaházakét: 2400 euró/négyzetméter helyett csak 1680 euróra volt szükség. Néhány cég, amely az EnerGonnak egy részét bérli, azzal reklámozza önmagát, hogy „Green building”-ben dolgoznak. Már várólista is létezik azok számára, akik helyiségeket szeretnének bérelni az EnerGonban.

 

Kozmikus bázis, benne oázis? Nem, EnerGon!
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.