High-tech irányítás a mentőknél

Rugalmasabb irányítást, gyorsabb reagálást és a mentőszemélyzet hatékonyabb munkavégzését segíti elő az Országos Mentőszolgálat új kommunikációs rendszere, amely teljesen digitális és titkosított kommunikációra épül.

Alaposan megváltozott az Országos Mentőszolgálat irányítóhelyisége a Markó utcában. (Egy átfogó, uniós forrású informatikai fejlesztés még hátravan.) Részben még használják az elmúlt évtizedekből ismert mágneses táblákat, amelyeken a mentőegységek helyzetét és állapotát jelzik, az ügyeletes irányítók fi gyelme már a monitorokra és egy falra vetített térképre koncentrálódik. Minden egyes mentőegység használhatja a készenléti szervek EDR (egységes digitális rádiótávközlő rendszer) csoportkommunikációs hálózatát. – A titkosított és vészhelyzetben testre szabható hálózat jelenti mára a mentésirányítás alapját –mondjadr. Golopencza Pál, azOMSZ irányításvezető főorvosa. A digitális szó hallatán rendre a szórakoztatóelektronikai eszközökre gondolunk, s nem arra, hogy a legújabb professzionális fejlesztésekkel a közszolgáltatások színvonala is jelentősen növelhető.

A Pro-M Zrt. által a készenléti szervekhez telepített, zárt csoportkommunikációs rendszer fejlődésének talán egyik legfontosabb állomása az új mentésirányító rendszer átadása, hiszen az itteni tapasztalatokat a többi készenléti szervnél is hasznosítják majd. – A mentőszolgálat munkatársaiban rugalmas partnerekre leltünk, akik segítettek a rendszer fejlesztésében és testreszabásában – mondta Kozma Béla, a Tetra, a telepítő és üzemeltető Pro-M Zrt. vezetője. Sok mentőspecifikus funkciót is integráltak a hálózatba.

A mobiltelefonhoz hasonló, ám zárt rendszerben működő kézibeszélők, s a mentőautókba, motorokra és helikopterekre telepített terminálok biztosítják a mentők és a központ kommunikációját, s egy vészhelyzetben az adott területen dolgozók külön csoportot hozhatnak létre. Így például egy katasztrófamentés során az információk nem kerülhetnek illetéktelen kezekbe. A rendszer ennél többre is képes. A központban üzemelő gép a diszpécserek előtt egy térképen jeleníti meg a kiválasztott egységek helyzetét és státuszát – vagyis: mentésben van-e, a bázison tartózkodik, épp visszafelé tart, riasztható – így sokkal könnyebben dolgozhatnak. Az EU-forrásból megvalósítandó fejlesztések révén egy számítógépes döntéstámogató rendszer is segíti őket a jövőben. (Korábban publikus telefonhálózatokat és az analóg rádiót használták, így lassabb, drágább és hibalehetőségekben gazdagabb volt a kommunikáció. A térképeket egy speciális projektorral vetítik a falra, amely a nonstop üzemet is kitartóan bírja.

Golopencza doktor szerint a rendszernek köszönhetően érezhetően növekedett az irányítás hatékonysága, azaz gyorsabb lett a reagálóképesség és kevesebb a mentők holtideje. Ezen fog javítani az elektronikus döntéstámogató rendszer, így megszűnhetnek a kis papírok, amelyekre ma még minden esetet dokumentálnak. A kommunikáció archivált, így adott esetben bizonyító erejű. Ha nincs vitás eset, akkor oktatási és elemzési felhasználása segíti a mentőszolgálat munkájának hatékonyabbá tételét.

2007-ben 23 milliárd forintos beruházással valósította meg a készenléti szervek egységes digitális rádiótávközlő rendszerét a Magyar Telekom-csoporthoz tartozó Pro-M Zrt. A cég tavaly 12,8 milliárd forint szolgáltatási díjat kapott a költségvetésből, de idénre csak 8,9 milliárdot irányoztak elő, noha a készenléti rendszert használók igénye jelentősen megnőtt, amely miatt további fejlesztésekre volna szükség.

Digitális rendszer könnyíti a diszpécserek munkáját
Digitális rendszer könnyíti a diszpécserek munkáját
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.