Kis város, nagy tettek
1999-ben Schnick asszony elindított egy városi energiaellátási kísérleti projektet, megteremtve egy ökológiailag és gazdaságilag példaértékű rendszer alapjait.
A projekt főszereplője a már említett tömbfűtőerőmű (TFE) volt, amelyben gáztüzeléssel elektromos áramot és hőt állítanak elő.
Miközben a turbinák mozgási energiáját árammá alakítják, felhasználható hő keletkezik. A hideg víz felmelegszik a TFE-ben, és a helyi fűtéshálózat segítségével eljut a háztartásokba. A felhasznált víz viszszakerül a kiindulóponthoz, ahol a folyamat újrakezdődik. Az erőművet a hőfelhasználás helyén működtetik, de csatlakoztatható a regionális fűtéshálózathoz is. A fölösleges villamos energiát rákapcsolják az országos áramhálózatra.
A TFE a napi átlagos áramszükségletet képes megtermelni. Az optimális kihasználtság érdekében szinte egész nap üzemel. Reggelente és vasárnap délben rendre nagyobb az energiaszükséglet, de nem annyival, hogy a kiegészítő kazánt érdemes lenne üzembe helyezni. Ilyenkor a puffertartályban tárolt fölösleges hővel tehermentesítik a kazánt. A vezérlőpultok segítségével ellenőrzik a gépek működését. Ha zavar lépne fel, az üzemeltetőket telefonon értesítik. Ezt követően szakembereket küldenek a helyszínre, akik helyrehozzák a hibát.
A rendszer szépséghibája, hogy a tömbfűtőerőműnek nincs saját generátora. Ezért áramszünetkor a trafóállomás gépei lekapcsolnak, és az energiatermelés csak az elektromos hálózat helyreálltakor indul újra.