Fölösleges kődiéta?
Aki már átélt veseköves rohamot, azt igencsak érdekelni fogja, hogyan úszhatja meg a következőt. Meglepően, ennek módozatairól máig nem tudunk biztosat.
Például közhelyszámba menő, orvosok által is elfogadott érv, hogy a sok kalciumot tartalmazó csokoládé, egyes zöldségek, a spenót, a sóska vagy éppen a túl sok hús kőképződésre hajlamosít. Ám Howard Fink minneapolisi urológus hiába tanulmányozta át munkatársaival az 1950 óta (!) publikált idevágó szakirodalmat, ennek meggyőző erejű tudományos bizonyítékát nem találta. Tehát az úgymond, kőre hajlamosító étkek kerülése nem csökkentette jelentősen a kőképződés mértékét és gyakoriságát. Ami azért erősen kétségbe vonja a sok önsanyargató „kődiéta” jelentőségét, legalábbis ebben a betegségcsoportban.
Viszont Fink is megerősíthette azt a tapasztalati tényt, hogy a rendszeresen fogyasztott sok folyadék valóban komoly prevenciós fegyver a vesekőképződés, ezzel a veseüreg elzáródásához vezető görcsrohamok és azok szövődményei elleni harcban. Az összehasonlító adatok szerint a vesekőre hajlamosnak naponta legalább két liter folyadékot kell magához vennie, és ez átlagosan 50 százalékkal csökkenti a fájdalmas rohamok esélyét.
A legfontosabb tehát, hogy a vesekövesek sokat igyanak (nem szeszt). Ennek betartása nem is olyan könnyű, mert az ivási szokások mélyen rögzülnek az emberben. De muszáj: a vesegörcs nagyon fáj, és sokat árt.