Ingyen sem kellene
Hazánkban körülbelül 3,8 millió 50 évnél idősebb ember él, ugyanakkor például az 50-75 év közöttiek közül 810 ezernek nincs mobiltelefonja, 1 millió 960 ezernek számítógépe, 2 millió 80 ezernek otthoni internet-hozzáférése. Azokban a háztartásokban, ahol élnek 50 év felettiek, ott a PC- és internetellátottság aránya (33 százalék és 30 százalék) majdnem azonos, amiből az következik, hogy akik beruháznak számítógépbe, azok gyakorlatilag internetet is előfizetnek. Az is kiderült, hogy azok a leginkább elutasítók a technikai kütyükkel szemben, akiknek legnagyobb szükségük lenne az informatikai eszközök életminőséget javító lehetőségeire.
A kutatás során kiemelt célcsoportként kezelték az 50-64 év közöttieket, mivel az uniós statisztikai megközelítés értelmében ezt a korosztályt még munkaképes korúnak kell tekinteni. Az érintettek 44 százaléka hozzáférhet otthon számítógéphez, míg 39 százalékuk internethez is. Rákérdeztek arra is, hogy a háztartásban elérhető internetet az elmúlt héten milyen gyakorisággal használták a gyerekek, a szülők és a nagyszülők. Miközben minden generációnál a napi használat dominált, azt látták, hogy a gyerekek 52 százaléka, a szülők 36 százaléka, míg a nagyszülőknek már csak 4 százaléka használta az otthoni internetet.
A nyomtatással, az e-mailek olvasásával és válaszadásával, egy adott weboldal megtalálásával az idősek körülbelül negyede boldogul külső segítség nélkül, de az olyan egyszerűnek tekinthető alkalmazás, mint a mobiltelefonon való SMS-küldés is csak a válaszadók 47 százalékának megy segítség nélkül. A korosztály körülbelül egyötöde képes arra, hogy önállóan használjon e-közigazgatási szolgáltatásokat, önállóan keressen a weben, dokumentumokat töltsön le.
Az 50-75 év közötti korosztályból körülbelül 396 ezer vásárolna otthonába számítógépet, internet-előfizetést, amennyiben ezt lehetőségei engednék. Igen magas az információs társadalomból kizártak aránya. Adataik szerint körülbelül 920 ezerre tehető azoknak az idősödőknek a száma, akiknek ingyen sem kellene az otthonukba számítógép, internet, még akkor sem, ha ezek hasznosak lennének számukra.
Elsősorban a gyerekekkel, unokákkal való szorosabb kapcsolat miatt ruháznának be az idősebbek számítógép és internet vásárlásába, ugyanakkor ahol már rendelkezésre állnak ezek az eszközök, ott a fiatalabbak egyáltalán nem tudják, nem akarják átadni a digitális jártassághoz szükséges tudást, tapasztalatot az időseknek. Úgy tűnik, a fiatalabb generáció nem tudja, hogy egyfajta hídszerepe van, küldetése az idősebbek oktatása, bevonása terén. Egyelőre úgy látszik, a fordított szocializáció egyáltalán nem működik: a fiatalokat is meg kellene célozni felvilágosító programokkal.