Napi felfedező
Mellpótlás saját szövetből
Elsősorban az emlőamputáción átesett nőkön segíthet az az új módszer, amelyet ausztrál kutatók fejlesztettek ki a hiányzó szövetek pótlására. Az eljárás a nők saját zsírsejtjeit használja fel, hogy a műtétet követően visszanövessze a mellet. Ehhez szükség van egy a melltartók kosarához hasonló kamrára, amelyet a megoldott vérellátású zsírszövet néhány nap alatt benő. Magát a kosarat a későbbiekben biológiailag lebomló anyagból készítik. (MTI)
Ausztrál jéghegy
Az Antarktisz jégmezőiről leszakadt, ötszáz méter hosszú és ötven méter magas jéghegy sodródott Ausztrália közelébe. A Déli-sarktól ennyire északra ritkán bukkan fel akkora jégtömb, amekkorát a Tasmaniától 1500 kilométerre délkeletre fekvő Macquarie-szigeten dolgozó ausztrál sarkkutatók fedeztek fel. Az elsodródott jéghegy feltehetően azok közül a hatalmas jégtömbök közül való, amelyek 2000 és 2002 között szakadtak le az antarktiszi Ross-jégselfről. (MTI)
Növényevéssel a klímáért
Egy héten legalább két napig nem kell húst enni, és ez elegendő lenne a globális felmelegedés megállításához - állapította meg egy brit kutatás. A hús fogyasztása azért játszik szerepet a klímaváltozásban, mert a tehenek emésztésük során hatalmas mennyiségben termelik az üvegházhatásért felelős metánt, illetve a hústermékek előállítása több energiát és vizet vesz igénybe, mint a zöldségek termesztése. (MTI)