Robot hatodik érzékkel
Néhány éve egy cikk jelent meg a Nature-ben a karibi languszta meglepő tájékozódási képességéről. A kutatók több mint 30 kilométerre, idegen környezetbe vitték és szabadon eresztették őket. Bámulatos érzékük segítségével mindig visszatértek a megszokott helyükre. Az amerikai tudósok ezt úgy magyarázták, hogy a rákok minden helyen érzékelik a Föld mágneses erővonalait, és az agyukban elraktározott térkép alapján térnek vissza a kiindulóponthoz. Egy finn mesterségesintelligencia-kutatónak megragadta a fantáziáját a rákok tájékozódó képessége. Egy új tájékozódási módszert dolgozott ki házi robotok számára a házon belüli mágneses térképnek a robot memóriájába rögzítésével.
Egy lakásban számos mágneses mezőt kibocsátó vagy módosító tárgy van. Fémfelületek, bútorok, elektromos vezetékek, világítótestek. Egy magnetométerrel helyről helyre letapogatták egy folyosó mágneses "térképét" és betáplálták egy kerekes "próbarobot" memóriájába. Ezután ugyanolyan pozícióban a robotra szerelték a magnetométert és elindították, hogy egy tájékozódó program szerint lavírozzon végig a folyosón és végezzen el bizonyos feladatokat. Óriási meglepetésre a robot minden egyéb érzékelő hiányában kiválóan mozgott a folyosón, sőt egy éven keresztül "érvényes" volt a beprogramozott mágneses térkép.
A kísérlet alapján a finn szakember elkezdte kidolgozni az egy lakáson belüli GPS- rendszer alapjait házi robotok számára, a mágnestérkép és néhány kis teljesítményű fix jeladó alapján. A robot ennek megfelelően mindig felismeri, hogy hol van a lakáson belül, és milyen úton jut el a megfelelő helyekre feladatai elvégzéséhez. Szakemberek véleménye szerint ez a rendszer az optikai érzékeléssel kombinálva nagymértékben megnöveli a házi robotok megbízhatóságát.