Hormonmeghatározás csipkártyával
A jelentős biotechnológiai közleményt dr. Noha Mousa és torontói munkacsoportja jegyzi és egy új szaklap a Science Translational Medicine első számában jelent meg.
A találmány lényege egy olyan, gyors mérést lehetővé tevő csip, ("lab-on-a chip", azaz "laboratórium egy csipen") ami nem nagyobb egy bankkártyánál. A fejlesztés néhány éven át tartott, az eszköz most napi használatba kerülhet. A szükséges szövetmintát az emlőből apró tűvel veszik, egészen csekély mennyiség elégséges az analízishez. A voltaképpeni hormonmeghatározás elektromos áram segítségével, szétválasztás útján történik a csipkártya felszínén. Az eljárás a mikrofluidika módszere, ahol a hormon elkülönítése a sejtektől, valamint a kémiai folyamatok speciális folyadékok mikroszkopikus méretű mozgása útján zajlanak. Egyetlen csip többféle laboratóriumi eljárást is lehetővé tesz.
A módszer haszna az orvosi gyakorlatban elsősorban az, hogy elkerülhető a szövettani kimetszés (biopszia), ami műtéti technikát igényelne és szövődményei lehetnének. Az ösztrogén szöveti koncentrációja a rák kockázatát illetően különösen a nagy kockázatú csoportokban informatív. Nagy jelentőségű továbbá, hogy a meghatározás a szokásos laboratóriumi gyakorlattal szemben rendkívül gyors, néhány pillanat elégséges, és a csipkártya adatai számítógépre vihetők.
Régóta ismert, hogy az emlőszövetben jelenlévő magas ösztrogénkoncentráció rákra hajlamosít, de a hormonmeghatározás új módszere hasznos lehet a terméketlenség vizsgálatában, vagy férfiaknál a prosztatadaganat rizikójának meghatározásában is. Az eljárás lehetőség a hormongátló tamoxifen és az ún. aromatázgátló, ösztrogént blokkoló szerek hatásosságának szöveti ellenőrzésére is. (Az emlődaganat-növekedéshez ösztrogén szükséges, a tamoxifen a sejtben a hormon kötődését gátolja meg, az aromatázgátlók pedig a hormon szintézisét akadályozzák.)
Mint arra a munkacsoport tagja, Aaron Wheeler utalt, az új módszer gyorsasága és a mintához szükséges csekély anyagigénye miatt gyorsan teret nyerhet a mindennapok orvosi gyakorlatában.