Globális felmelegedés helyett lehűlés?

Valami baj lehet az éghajlatváltozással kapcsolatos előrejelzésekkel! Mojib Latif, az egyik leghíresebb klímamodellező egy nemrégiben Svájcban tartott klímakonferencián bejelentette, hogy becslései szerint a következő néhány évben egy természetes lehűlési folyamat háttérbe szorítja az ember által okozott felmelegedést. Ez a lehűlés a légkörben és az észak-atlanti tengeráramlatokban megfigyelhető ciklikus változásoknak köszönhető.

Az ortodox véleményekkel szakítva Latif azt állítja, hogy valószínűleg részben az Észak-Atlanti Oszcilláció (NAO) felelős az elmúlt három évtizedben tapasztalt felmelegedésért. Ám a NAO most olyan fázisba lép, ami hűteni fogja a Földet. Latif szerint a Sahel-övezet is a NAO-nak köszönhetően kezd kilábalni az 1970-es és 80-as években a területet sújtó aszályok következményeiből.

A Meteorológiai Világszervezet vezetője James Murphy egyetért Latiffal, és kapcsolatot feltételez az Atlanti Meridionális Oszcilláció és az indiai monszunok, az atlanti-térség hurrikánjai és a sarkvidéki jég olvadása között. Úgy véli, az óceánok kulcsszerepet játszanak az éghajlat évtizedekben mérhető természetes változékonyságában.

Egy másik kedvelt klímaváltozással kapcsolatos nézetet pedig Vicky Pope kutató döntötte meg, amikor ugyanezen a konferencián kijelentette, hogy az elmúlt nyarak során tapasztalt drámai sarkvidéki jégolvadás is részben a természetes ciklusok változásának köszönhető, nem pedig a globális felmelegedésnek. Előzetes becslések szerint 2009-ben összességében sokkal kevesebb jég olvad el, mint 2007-ben vagy 2008-ban.

A konferencián elhangzott kijelentések azonban nem a legjobbkor jöttek. Az ENSZ Meteorológiai Világszervezete ugyanis azért hívta össze a kutatókat, hogy globális tervet állítsanak össze, hogyan lehet használható, rövid távú klimatikus előrejelzéseket készíteni különböző embercsoportok számára, szerte a világban. A kutatók azonban egyetértenek abban, hogy a rövid távú klimatikus előrejelzések kevésbé biztosak, mint azt korábban hitték. Volt, aki beismerte, hogy ilyen időskálán, a természetes változékonyság legalább olyan fontos, mint a globális felmelegedésből adódó, hosszú távú változások. Vicky Pope szerint is sok szempontból könnyebb megmondani, mi várható a 2050-es években, mint jövőre.

Hóval fedett napraforgók a hirtelen beköszöntött októberi télben
Sunflowers are covered with snow in the Austrian village of Absam, 10 km east of Innsbruck, October 13, 2009. REUTERS/Dominic Ebenbichler (AUSTRIA ENVIRONMENT IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.