Napi felfedező

A krumpli géntérképe

Nemzetközi együttműködésben elkészült a burgonya genetikai állományának leírása. Tizenhat intézet ötven kutatójának közreműködésével írták le a világ legelterjedtebb zöldségének a genomját, melyet múlt hétvégén tettek közzé. A burgonya génállományában 12 kromoszóma található 840 millió bázispárral, mérete az emberi genom mintegy negyede. Jelenleg 10-12 évbe telik egy új burgonyafajta kifejlesztése, a géntérkép segítségével az időszükséglet a töredékére csökkenhet. (MTI)

Antidepresszánstól szívzűr

Kétszeresére növelheti az újszülötteknél a szívhibák kockázatát, ha az anya antidepresszánst szed terhessége korai szakaszában, közölték a hétvégén amerikai kutatók a British Medical Journal című szaklap online kiadásában. A tanulmány szerint amennyiben egynél többféle szert szedett az anya, négyszeresére nőtt a rendellenesség esélye. (MTI)

Bálnaszaporulat

Az amerikai szövetségi kormány fontolgatja, hogy leveszi a veszélyeztetett fajok listájáról a hosszú szárnyú bálnát, amelynek populációja folyamatosan nőtt az utóbbi évtizedekben. A hatalmas emlőst csaknem kipusztulásig vadászták a XX. században, 1966 óta azonban nemzetközi tilalom védi.
A Csendes-óceán északi részén a populáció jelenleg már 18 és 20 ezer között van, holott az 1960-as években csupán 1400 egyedet számláltak. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.