Vékonyak és zöldek a netes lapos tévék
Aki tévévásárláson töri a fejét, annak ideje megtanulnia a LED-tv fogalmát, mert egy éven belül alighanem ez lesz a legtrendibb és a legjobb minőségű technológia. Minden gyártó ezzel ejti rabul a látogatókat, ám kevesen magyarázzák el, mi is a fejlesztés igazi lényege. A képet ugyanolyan elven működő, csak jóval fejlettebb folyadékkristályos panelek állítják elő, mint amilyen a mostani LCD tévékben van, ám míg a mostani technológia lényege, hogy a panelt fluoreszkáló csíkok segítségével világítják meg hátulról, addig az új fejlesztések LED-et használnak. A Samsung 8-as sorozatának tagjai például 200 Hz-es képfrissítéssel rendkívüli minőséget adnak, de érdemes odafigyelni a Sharp fejlesztésére is: a legújabb Aquos készülékek teljesen fehér LED-megvilágítással készülnek. Ennek előnye az ultramagas kontrasztarány, az élénkebb színek, a gyors képfrissítés pedig azt biztosítja, hogy sosem lesz szellemképes a készülék. Nem utolsósorban a készülékek energiafogyasztása is alacsonyabb, amely azért fontos, mert a nagy fogyasztású nagy képernyős tévék komoly szén-dioxid-kibocsátást generálnak. Hiroshi Sasaoka, a Sharp vezérigazgatója szerint az európai piacon két éven belül ötvenszázalékos részesedést érnek majd el a LED-megvilágítású tévék. De, mint fogalmazott, egyre több terméket kötnek össze vagy szerelnek fel hatékony napelemekkel. A japán vállalat nemrég nyitott egy óriási gyárat a Sonyval közösen, ahol csak szolár- és LCD-paneleket készítenek több tízmilliós éves kapacitással. Hogy a környezetvédelem mekkora divat, azt jól mutatja a Blue Earth fantázianevű, semmi extrát nem tudó Samsung telefon: lépésszámlálót helyeztek el benne, s a készülék azt mutatja meg tulajdonosának, hogy
mennyi fát ment meg azzal, ha gyalog jár.
A gyártók már most sem árulnak zsákbamacskát: az új technológia mintegy másfélszeres árat jelent a manapság elterjedt készülékekhez képest. Míg Németországban egy átlagos, jó minőségűnek számító tévé 36 collos méretben 5-600 euró, addig az új generációs készülékek ára egyelőre kilencszáz euró körül tanyázik. A full HD-felbontás természetesen mára már alap, s a Sharp főnöke szerint 2010-ben óriásit fog növekedni a legnagyobb felbontású készülékek piaca, a következő évben ugyanis rohamos gyorsasággal fogják elindítani a full HD-adásokat a tévétársaságok.
A vékony tévék ugyanakkor komolyan meg fogják változtatni a média szerkezetét is, s erre a kihívásra oda kell figyelniük a tévétársaságoknak is. Kováts Botond, a Samsung marketingigazgatója szerint a nagy tudású készülékeket egyre kevésbé kell televíziónak tekinteni, aki ugyanis csak és kizárólag a tévéműsor miatt szeretne ilyeneket vásárolni, annak talán meg sem éri, elvégre a hagyományos tévécsatornák sok esetben nem is sugároznak olyan minőségű műsort (képet), amivel ki lehetne használni az újításokat. Ugyanakkor a legmodernebb cuccok már a nagy sebességű internethálózatra köthetők, s a YouTube-ról vagy más adatbázisokból akár HD-adásokat is letölthetnek. Vagyis óriásira nő a felhasználók által elérhető műsorkínálat. Ezt próbálja meglovagolni a Blu-ray is: a sokak szerint kudarcot vallott szabványú lejátszók nagy része már szintén csatlakozik az internetre, hogy az ott elérhető tartalom segítségével biztosítsa magának a túlélést. Ügyes technikai megoldást mutatott be a Samsung: a lejátszó képes a tévé képjavító processzorát igénybe venni, és így javítani az internetről letöltött képanyagot.
Netbook 12 órás feltöltéssel
Úgy látszik, a közösségi portálok - leginkább a Facebook - mobiltelefonos verziói minden eddigi fejlesztésnél nagyobb sikert arattak. Legalábbis erre utalnak Olli-Pekka Kallasuvónak, a Nokia vezérigazgatójának szavai, aki maga is átszellemülten mutatta be azt az alkalmazást, amiről eddig csak tervként beszéltek. A Lifecast with Ovi lehetővé teszi, hogy nemcsak aktuális állapotunkat, gondolatainkat osszuk meg a Facebookon vagy más közösségi portálon, de ezek a bejegyzések tartalmazzák az adott hely GPS-koordinátáját és természetesen fotót vagy videót is. Az így feltöltött Facebook-bejegyzésre kattintva megjelenik az adott hely Nokia Maps-formátumú térképe, s a hozzá kapcsolódó képek is.
A finn gyártó a legnagyobb fantáziát az eddig oly népszerű netbookokban látja, ám a prémium minőségben. A Nokia Booklet apró, könnyű és 12 órán át képes dolgozni egy töltéssel. Csak három USB- és egy HDMI-képkimenet van rajta, a wifi és a mobiltelefon viszont be van építve. A mobilipar figyelme továbbra is az okos telefonok felé fordul: 2012-re 300 millióan használnak majd nagy tudású készülékeket a Nokia előrejelzése szerint. A három hónapja bemutatott érintőképernyős Nokia N97-ből a napokban adták el a kétmilliomodik darabot. Most bemutatták a készülék miniváltozatát, mely kisebb, könnyebb és az új szoftver miatt gyorsabb is, mint az első verzió. Az iparág számára alighanem ennél érdekesebb darab az N900-as modell. A Linuxnak hála nagyon gyors, miközben a menüfelület nem változott a Series-60 operációs rendszerhez képest, azaz a felhasználók a technológiai váltásból semmit sem vesznek észre. (V. G. G.)