Megvan a Föld leghidegebb, legszárazabb, legszélcsendesebb pontja

A kutatást csillagászok kezdeményezték, akik az obszervatóriumok számára legalkalmasabb helyszínt keresték a világon. Az amerikai és ausztrál kutatókból álló csoport felszíni és műholdas méréseket, valamint számítógépes éghajlatmodelleket használt a csillagászatot érintő tulajdonságok kiértékeléséhez - mint a felhőtakaró, a hőmérséklet, az ég háttérfényessége, a páratartalom, a szélsebesség és a légköri turbulenciák.

A felfedezett helyszínen még valószínűleg sohasem járt ember. Az Antarktiszi-fennsík egyik pontjáról van ugyanis szó, amelyet egyszerűen A-gerincnek neveznek, és 4053 méter tengerszint feletti magasságon helyezkedik el. Nem valódi hegygerincet kell azonban elképzelnünk, csupán egy óriási, majdnem teljesen sík jégmező vízválasztó vonaláról van szó. Igazi csapadék alig van, a légkör pedig - bár elsőre meglepő lehet - szinte tökéletesen száraz. A téli átlaghőmérséklet mínusz hetven fok, és nyáron is ritkán emelkedik mínusz ötven fok fölé.

Mintegy százötven kilométerre innen található a fennsík csúcsa, az A-dóm, amely valószínűleg a világ leghidegebb pontja. A hidegrekordot ugyan az orosz Vosztok kutatóállomáson mérték 1983-ban (-89 şC), ami hatszáz méterrel alacsonyabban helyezkedik el, de az A-dóm környékére csak pár éve telepítettek automata időjárásmérő állomásokat kínai tudósok. Innen is tudjuk, hogy minden szempontot figyelembe véve a csúcstól távolabb található a teleszkópok számára optimális helyszín. A terület időjárása rendkívül szélcsendes, alig vannak légköri turbulenciák, amik máshol a csillagok pislogásához vezetnek. A kutatás vezetője szerint szinte minden időjárási jelenség elkerüli a környéket. A nyugodt, száraz levegőnek és az igen sötét égboltnak köszönhetően egy idetelepített távcső háromszor élesebb képeket készíthet, mint az eddig ismert helyszíneken - melyek közül a Hawaii-szigeteken, a chilei Atacama-sivatagban és a Kanári-szigeteken található hegycsúcsok a legnépszerűbbek.

A kutatást éppen az motiválta, hogy néhány évvel ezelőtt kiderült: a közeli C-dómnál készített csillagászati képek minősége majdnem eléri a Hubble-űrtávcsőét. Márpedig az Antarktiszon végzett kutatás még mindig jóval olcsóbb, mint egy űrtávcső. Kínai kutatók már meg is kezdték egy kisebb távcső telepítését. Igaz, innen csak a déli égbolt látható, az viszont télen a hónapokon át tartó sötétségben megszakítás nélkül!

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.