Megvan a kutyák őshazája
A világ különböző területeiről begyűjtött szőrmintákban található mitokondriális DNS tanulmányozásából az derült ki, hogy a mai állatok legelső ősei Kínában, a Jangce folyótól délre eső területeken éltek, 16000 évvel ezelőtt. A felfedezés nem jelent nagy meglepetést a Peter Savolainen által vezetett kutatócsoport korábbi, hét évvel ezelőtti eredménye után, amely már sejtette, hogy a háziállatok Kelet-Ázsiából származnak, mivel ebben a térségben jóval nagyobb genetikai változatosságot mutatnak.
Mindez alaposan átírta a kutyák háziasításának hagyományos történetét. A korábban elterjedt nézet szerint ugyanis erre a Nyugaton került sor - a legjobb régészeti leletek Németország és Izrael területéről származnak - az időpontra pedig százezer év volt a felső korlát. Igaz, voltak árulkodó jelek - egy kutatónak ugyanis feltűnt, hogy a kutyák pofacsontjának egyik jellemző részlete egyetlenegy farkaspopulációban található meg - Kínában. Innen azonban senkinek sem voltak régészeti leletei.
Az új genetikai eredmények viszont nem csak a földrajzi területet határolják be egészen pontosan. Arra is fényt derítettek, hogy a kutyák őse nem egy-két szelídített példány, hanem több száz vagy talán még több állat volt.
Az időpont érdekes módon összecseng azzal a becsléssel, hogy a világnak ezen a részén körülbelül tíz-tizenkétezer évvel ezelőtt tértek át az emberek a vadászó-gyűjtögető életmódról a földművelésre. A részletek nem csak az eb-történelemórák szempontjából érdekesek, hiszen az első háziasított állatról van szó, az esemény pedig az emberi történelem fontos pillanatai közé tartozik. Megtanított rá minket, mekkora hatalmunk lehet más élőlények felett.
A régészeti leletek szerint pedig 14000 évvel ezelőtt már Európa közepén is megjelentek a kutyák, ami azt jelentheti, hogy léteztek egészen Kínáig nyúló kereskedelmi kapcsolatok. Később aztán az összes kontinensre eljutottak - az ausztrál dingók például elvadult háziállatok, melyek egy Délkelet-Ázsiából behozott rendkívül kis csoport leszármazottai ötezer évvel ezelőttről.
Ha a kutyákkal kapcsolatban minden részletet sikerül tisztázni, a kutatók néhány év múlva a többi faj eredetének is nyomába erednek, addig is türelemre intik a macskák és a lovak szerelmeseit.
Mi is a mitokondriális DNS jelentősége?
Génjeink egy kicsiny hányada nem sejtjeink sejtmagjában, hanem a mitokondriumokban, az energia előállításában és annak elraktározásában szerepet játszó sejtszer-vecskében található. E mitokondriális DNS csak anyai ágon öröklődik, tehát ezt az örökítőanyag-részt mindnyájan anyánktól, anyai nagyanyánktól, anyai-nagyanyai-dédnagyanyánktól stb. örököltük. (Ezzel szemben többi génünket természetesen 2 szülőtől, 4 nagyszülőtől, 8 dédnagyszülőtől stb. örököltük.)