Napi Felfedező
Óriás távcső épül
Kínai és amerikai csillagászok elképzelhetőnek tartják, hogy közösen építik meg a világ legnagyobb teleszkópját. A Kaliforniai Egyetem és a Caltech munkatársai által kigondolt, egymilliárd dollárba (186 milliárd forintba) kerülő, harmincméteres tükörátmérőjű teleszkóp (TMT) a tervek szerint 2019-re készül el. Ha a Hawaii-szigeteken, a Manua Kea vulkán csúcsán létesítendő távcső elkészül, láthatóvá válnak a 13 milliárd fényévnyire lévő csillagok és galaxisok is. (MTI)
Űrsikló az űrállomáson
Sikeresen összekapcsolódott tegnap hajnalban a Nemzetközi Űrállomással (ISS) a Discovery amerikai űrrepülőgép - jelentette be a NASA. Az indításról készített fényképek szerint az űrrepülőgép hővédő pajzsa nem szenvedett komolyabb károkat. (MTI)
Élővilág fajkihalás után
A tengeri puhatestűekhez tartozó ammoniteszek éppen csak hogy fennmaradtak 252 millió évvel ezelőtt, amikor a fajok 90 százaléka kipusztult, de ezt követően tízszer - vagy akár harmincszor - gyorsabban népesítették be az élővilágot, mint korábban gondolták - erre a következtetésre jutott egy francia és svájci tudósokból álló őslénykutató-csoport. A Science-ben megjelent tanulmány szerint e lények "robbanásszerű diverzifikálódása" nyomán a tudósoknak felül kell vizsgálniuk eddigi elképzeléseiket arról, hogyan működik a bioszféra, az élővilág egy tömeges fajkihalás után. (MTI)