A két kultúra egysége

Alig egy-két héttel azután érkezett meg a két kötet a nyomdából, hogy végleg legyűrte őt a közel két évtizeden keresztül vissza-visszavert szörnyű kór. Pedig hogy várta, leste őket Laci! Még megírta a másodiknak az előszavát, alig egy-két nappal végleges távozása előtt. Abban a rövid kis írásban - "maga mentségében" - is mennyi tudás és szellemes mondanivaló rejtezik! Hát még maguk a kötetek! A rövid, többnyire egy-két oldalas cikkek - bár inkább végtelenül tömör tanulmányoknak nevezném őket - tömény, ugyanakkor szépséges, sziporkázó és egyúttal a bennük foglalt rendkívül nagy tudással a szó igaz értelmében is tanító élvezetet adnak az olvasónak.

Egy szakmájában kiváló részecskefizikus mondanivalói a mesterségesen szétválasztott két kultúra egységéről és összefonódásairól. Már a címek is meghökkentenek: A rózsa komplex függvényei az egyik, és Szeressétek a spagettit! a másiké. A meghökkenés élvezetté csúcsosodik, amikor kiderül, hogy a kapcsolódásokat nemegyszer nagyszerű poéták verse köti össze. Somlyó György és John Keats, Nagy László és Páskándi Géza, Juhász Ferenc és Edgar Poe gondolatai nemhogy békésen megférnek Werner Heisenberg vagy Marx Györgyével, hanem sokszorosára erősítik egymást Jéki László tündéri kis esszéiben.

Mindkét kötetben a főszerepet a természettudományok - elsősorban a fizika, de persze a kémia, a biológia is - játsszák, úgy, hogy élvezhetjük közben a gasztronómia, az ínyesség, a nagyon bonyolultan összetett és a látszólag egyszerű, de igencsak népszerű étkek tündéri összjátékát. Megfűszerezve a szerző csendes humorával és elképesztően sokoldalú olvasottságával. Tőle tudhatjuk meg, hogy például egy olyan igencsak hétköznapi étel, mint a spagetti, mennyi izgalmas, Nobel-díjasokat foglalkoztató rejtélyt tartogat.

És azt is, hogy komoly mérőszámai vannak a szépségnek meg a boldogságnak, kiderítve, miért szeretik a civilizációtól máig elzárt indiánok a túlsúlyos nőket, és azt is, milyen reakciók zajlanak le, amíg a finom barnára sült húst elénk teszik, hogy jó barna sörrel öblítsük le, avagy hogyan fest a nyakkendőkötés matematikai elmélete, és melyik a legjobb módja a cipőfűző megkötésének.

"Régebben próbáltam megfejteni: hogyan lehet az, hogy az ügyvéd, a festőművész, a nyelvtanár, az író, a költő, az orvos, a nyomdász, a számítógépes, a kutyakiképző - és még sorolhatnám hosszan a foglalkozásokat - kedvenc hetedhéthatáros szerzője ő? Éppen a fizikus." - tépelődik Jéki könyveinek (köztük a posztumusz kettőnek is) jeles kiadója, L. Csépányi Katalin.
A választ a két könyvben foglalt írások adják - a lebilincselően érdekes, szellemes, soha nem kioktató, de mindig rengeteg új ismeretet adó, letehetetlenül olvasmányos kincsek sora. Valóban olyanok, akár a gyémánt: nagyon tömör, nagyon kemény, megalapozott tudás, amely a szellem által megcsiszolva gyönyörű fényben csillog.

Jéki László: A rózsa komplex függvényei; Szeressétek a spagettit! Hetedhéthatár Kiadó, Pécs, 2009.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.