Jól lát a félagyú lány
A kutatók azt még feldolgozták, hogy a most tízéves német kislány egyik agyféltekéje hiányzik, de azt nem értették, hogy miért nincs látótérkiesése? A Glasgow-i Egyetem kutatói a szkenneres vizsgálatok nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy a magzati fejlődés időszakában "huzalozódott át" a most szinte tökéletesen látó szem - írta a BBC.
Hároméves koráig egyébként a kislány maga sem tudta, hogy bármi problémája lenne. Akkor azonban rövid ideig tartó szokatlan izomgörcsök jelentkeztek nála, s ezért az orvosok egy MRI-vizsgálatra küldték. Ekkor derült ki, hogy nem fejlődött ki az egyik agyféltekéje. Az izomrángásokat gyógyszeres kezeléssel megszüntették. Attól eltekintve, hogy a kislány bal oldala egy árnyalatnyival kevésbé fejlett, mint a jobb oldala, orvosi értelemben egészséges volt. Iskolába járt és benne volt minden csínytevésben. És ráadásul szinte tökéletes volt a látása is.
Az emberi szem retinája két részre osztható: az orrhoz, illetve a halántékhoz közel eső részre. Az orr közeli részek idegpályái átkereszteződnek, azaz az orr baloldali részéhez közeli retina információi a jobb agyféltekébe kerülnek, míg a jobb oldalié a bal agyféltekére. A halántékhoz közel eső retina- rész információi viszont az azonos agyféltekére vetülnek. Akinek hiányzik az egyik agyféltekéje, annak szükségszerűen látótér kiesése van. A kislánynak viszont nincs, mert az orr közeli retinarész áthuzalozódott.
Dr. Lars Muckli, a brit egyetem neurológusa szerint az emberi agy csodálatos teljesítményekre képes. Mégis meglepődtek, hogy milyen hatékonyan pótolja a hiányzó féltekét a meglévő másik. Ha sikerül feltérképezni, hogyan programozódott át a meglévő agyfélteke, az segítheti a mesterségesintelligencia-kutatásokat is.