Itt az évszázad napfogyatkozása

Ma hajnalban volt az évszázad leghosszabb teljes napfogyatkozása. A 6 perc 39 másodpercig tartó jelenséget - amelynek Fred Espenak amerikai asztrofizikus a Szörny nevet adta - a legjobban Ázsiából lehetett szemügyre venni, hazánkból sajnos nem volt látható.

A teljes napfogyatkozás 256 kilométer széles sávja India nyugati partvidékétől indult, Bangladesen, Nepálon és Bhutánon keresztül elérte Kínát, majd Japántól délre a Csendes-óceán területén folytatta útját. A jelenség közép-európai idő szerint hajnali 2 óra 51 perckor vette kezdetét, a fogyatkozás maximuma a Bonin-szigetek környékén volt.

A ritka égi tüneményt számítások szerint több mint kétmilliárd kelet-ázsiai követhette figyelemmel. Aki élőben nem látta, az az interneten keresztül, többek között a NASA honlapján követhette nyomon a Szörnyet. A következő, mostanihoz hasonló időtartamú teljes napfogyatkozásig több mint száz évet kell majd várni: a jelenség ugyanis 2132. július 13-án következik be.

Egyes vállalkozások komoly üzleti lehetőséget láttak a Szörnyben: az indiai Cox and Kings utazási iroda kibérelt egy Boeing 737-700-as repülőgépet, amelynek fedélzetén a szerencsés utasok 12 500 méteres magasságból láthatták a napfogyatkozást. A fejenként 1200 euróért értékesített jegyek pillanatok alatt elkeltek.

Kínában is óriási várakozás előzte meg az eseményt: az elmúlt napokban rengeteg külföldi vendég érkezett Sanghajba csak azért, hogy az egyik legjobb megfigyelőhelynek tartott városi szoborparkból tekinthessék meg a jelenséget.

A Szörnynek egyesek - ókori hagyományokra támaszkodva - vallási jelentőséget is tulajdonítottak. Az észak-indiai Kurukshetra városában például közel 1,5 millió zarándok vett rituális fürdőt az esemény alatt, szellemi megtisztulást várva.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.