Nyírfajdbemutató épül
Magyarországon az 1800-as évek végén, a Nyírségben élt legutoljára nyírfajd, s az együttműködők - számos más szervezet, mint például a Safari Club International (SCI) támogatásával - újrahonosítják Magyarország északkeleti tájain.
A kezdeményezést Bruce Eaverson, az egyesült államokbeli központú, harminchat országban működő SCI alelnöke kitűnőnek minősítette közelmúltbeli látogatásán, amikor a nyírfajd-visszatelepítési programmal ismerkedett a zrt. gúthi erdészetében, a visszahonosítás egyik helyszínén. A programot az egyesület - mely alapítása óta
200 millió dollárt költött a különböző visszatelepítési, vadvédelmi, kutatási és oktatási programokra - magyarországi szervezete is támogatja. Egy egyesült államokbeli szakmai folyóiratban már szakcikk is megjelent a magyarországi nyírfajd-repatriálásról.
- Fontos, hogy a nyírfajd ne olyan madár legyen, amit még "élő ember nem látott", legfeljebb képen, a szakemberek és a média képviselőin kívül - mondja Kaknics Lajos, a Nyírerdő Zrt. vezérigazgatója. Az erdőgazdaság éppen ezért a Bánki Tájház és Arborétum területén - egy Debrecenhez közeli erdős pusztán - bemutatóhelyet, "nyírfajdsimogatót" hoz létre 20 millió forintból, melyet pályázati támogatásból szerez be. A bemutatóhely kialakítása már az idén elkezdődik.