Napi felfedező
Kihalhatnak a kis bálnák
A Föld óceánjaiban lakó cetfajok helyzete egyáltalán nem nevezhető biztonságosnak. Különösen a kisebb testű cetfélék helyzete kritikus, hiszen őket is sújtja a mértéktelen halászat, a szennyezés és élőhelyük elvesztésének veszélye - hangsúlyozza a WWF közleménye. Míg az óriásbálnákat védi az 1986-ban életbe lépett nemzetközi bálnakereskedelmi moratórium, a kisméretű cetekre irányuló vadászat folytatódik. (WWF)
A világ legöregebb kútja
Ciprus nyugati részén, Paphosz közelében egy építkezésen előkerült az eddigi legősibb, 10 500 éve ásott kút. A kút az évezredek során betemetődött, s a hordalékok és a beleesett vagy szándékosan beledobott szemét, törött edények és állati csontok között, körülbelül 2,5 méteres mélységben, a feltöltődés felénél egy fiatal nő csontmaradványai kerültek elő.
(Juhari Zsuzsa)
Operával gyógyítanak
Beállítja a szívritmust, és a vérnyomást, és más "csodákra" is képes a jó zene. Olasz kutatók a Circulation című orvosi szaklapban most közzétett tanulmányukban azt írják: a gyorsabb tempójú zene növeli a levegővételek számát, a vérnyomást, gyorsítja a szívritmust, a lassú zene pedig éppen ellenkezőleg, hatékonyan nyugtat. Különösen jó eredményeket értek el a stroke rehabilitációja során. (MTI)