Help-állomások mentik majd az életet
Ma világszerte létkérdés, hogy a keringés hirtelen leállásakor, illetve a szív- és érrendszeri betegségek miatti vészhelyzetben a bajbajutottak gyorsan, szakszerűen és hatékonyan kapjanak segítséget - amíg a mentő a helyszínre nem érkezik. A Help névre keresztelt magyar fejlesztés lényege, hogy egy messziről is jól látható, narancssárga kerek szekrénybe egy defibrillátort, illetve több informatikai eszközt helyeznek. A defibrillátor kiemelése esetén a Help-állomás riasztja a mentőket - abban a hitben, hogy nem egy tolvaj emelte el a csúcstechnikát, hanem valóban életmentés miatt kell az eszköz.
A kijelzőn egyértelmű tájékoztatás mutatja, hogy mit kell tenni a beteg megmentése érdekében. Az állomást webkamerával is felszerelték - ez azért fontos, mert a hálózatot működtető cég 24 órás szakmai felügyeletet biztosít egy szakképzett orvos személyében. A rendszer alapeleme, hogy az állomást befogadó intézmények öt-tíz munkatársát kiképzik a készülék kezelésére. Általános cél, hogy a hazai lakosság minél nagyobb része tudja használni a defibrillátort.
Berényi Tamás, a sürgősségi betegellátás országos szakfelügyelő főorvosa szerint, ha a szívleállástól számított három-négy percen belül érkezik a segítség, akkor a beteg túlélési esélye nagyon jó. De nem érkezik időben, ezért lakóhelytől függően 2-15 százalék az emberek túlélési esélye.
Az első Help-állomást az ÁNTSZ fővárosi központjában szerelték fel. Ilyen állomást kap hamarosan az MTV új székháza, a fővárosi állatkert és az Egészségügyi Minisztérium.
Ebben az évben ötven állomás kerülhet közintézményekbe, ugyanennyi - megerősített, időjárásálló változatban - forgalmas közlekedési csomópontokba. A végső cél az, hogy néhány éven belül országszerte három-négyezer segítse a mentést.