Napi felfedező
Nem a húsevés a rák oka
Az International Journal of Cancer most közzétett tanulmánya nem talált összefüggést a húsevés és az emlőrák kialakulása között. A női emlőrák okát kutató szakemberek évekkel ezelőtt fölfigyeltek arra, hogy hús sütése közben olyan anyagok keletkeznek, amelyek kísérleti állatokban emlődaganatot idéznek elő. Egy vizsgálat több mint 120 ezer nyugdíjkorú nő adatait vetette össze az érintettek étkezési szokásaival. Az elemzés nem mutatott semmiféle öszszefüggést a grillpartikon evett pecsenyék, a boltban vásárolt felvágottak, a marha- vagy disznósült fogyasztása és az emlőrák előfordulása között. (MTI)
Endavour: szerdai start?
Az eredetileg kitűzött időpontban, szombaton az üzemanyag-feltöltés hibája miatt nem tudott elindulni, szerdán azonban elstartolhat az Endavour űrsikló. A hétfős legénységgel induló űrutazás célja a nemzetközi űrállomás továbbépítése. A 16 napos, öt űrsétából álló küldetés a leghosszabb lesz az ISS eddigi történetében. (Népszabadság)
Tüdőgyilkos nanorészek
Kínai kutatók leírták azt a mechanizmust, amellyel a rákterápiában használt nanorészecskék károsítják a tüdőt. A kínai akadémia orvostudományi intézetének munkatársai arra jöttek rá, hogy a gyógyszerek célba juttatására használt nanoré-szecskék önpusztításra késztetik a tüdő sejtjeit, igaz ez a folyamat megfelelő szerekkel hatékonyan korlátozható. (MTI)