Sztyeppésedő erdők a Nyugat-Dunántúlon
Letarolt erdő látványa fogadja a kirándulókat a kőszegi tájvédelmi körzet egyik legfontosabb turistaútvonalán, a kék jelzésen haladva a Kálvária, a Hétforrás, az Óház és a Stájerházak felé. Hasonló látvány tárul a turisták elé több helyen az Őrségben is. A természetkedvelők közül sokan vélik úgy: erdőirtást végeznek a nyugat-dunántúli térségben. Pedig nem erről van szó, hanem a klímaváltozás hatásainak következményeiről.
Szép Tibor, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta: az elmúlt évtizedben bekövetkezett klímaváltozás, a szárazság miatt pusztulnak az erdők. Hazánkban elsősorban Vas, Zala és Somogy megyében okoz nagy károkat ez a folyamat, például a fenyvesekben. Az elmúlt évben csak Vas megyében 150 ezer köbméternyi fát kellett kivágni és a helyükre újakat telepíteni.
Nagy Imre, a Vas megyei erdészeti szolgálat igazgatója úgy véli: nemzetközi összefogásra van szükség a jelenség megakadályozására, ellenkező esetben Magyarországon még több helyen kell sztyeppésedésre számítani.
Kiszáradt fenyves a Kőszegi-hegységben