Elvégezte a gyorstalpalót az iPhone
A 16 GB-os változat 299 dollárba fog kerülni, ugyanannyiba, mint a mostani típus, melyet vélhetően jelentős árkedvezménnyel dobnak majd piacra június 19-e környékén, amikor is megjelenik az S jellel ellátott új telefon. Az S a sebességet jelöli, mert nemcsak az adatátvitel lett gyorsabb, hanem a készülék maga is, a gyártó szerint a programok kétszer olyan gyorsan indulnak majd el - ez utóbbi változás rá is fért az iPhone-ra. Ugyanaz, mint eddig, csak sokkal gyorsabban - mondták az iPhone 3GS-ről a bemutató pillanataiban az Apple mérnökei. Hogy ez mennyire fedi a valóságot, egyelőre nem tudhatjuk, lévén még egyetlen újságíró sem próbálhatta ki a készüléket. Így azt sem tudni, milyen a hívásmegszakadás aránya, és mit változtattak a mérnökök a telefon rádiós alkatrészein. A szolgáltatóknál dolgozó mérnökök egyöntetű véleménye ugyanis, hogy a jelenlegi készülék multimédiás eszközként kiváló, de mint rádiós kommunikációs eszköz, szinte csapnivaló. Nem alkalmazták benne a legújabb fejlesztéseket, ami nem is csoda, hiszen az Apple-nek még csak pár éves tapasztalata van rádiótelefon-gyártásban. Igaz, a Motorolának, amellyel stratégiai együttműködésben állnak, jóval több, és így van remény arra, hogy az új készülék ezen a téren is jobb lesz.
Június 19-től a világ kilencven országában kezdik majd forgalmazni, ám Magyarország nincs ebben a csoportban, ami július-augusztusi piacra lépést jelent. A technet.hu hírportál információi szerint már július 9-én. Megnövelt üzemidő, ez a legfontosabb újdonságok egyike, melyeket egyébként napestig sorolhatnánk. A Greenpeace-nek hála (a cég megegyezett a zöldszervezettel, és azóta megváltoztatta a leginkább kritizált alapanyagok összetételét) az üveg már arzénmentes, sőt alaptartozék a képernyőt védő mechanikus eszköz.
Fontos újítás a hangvezérléses funkció, amely egyébként nem számít innovációnak, de az iPhone-ban eddig nem volt. A gyártó persze azt ígéri, sokkal megbízhatóbban működik majd, mint a konkurencia megoldásain. Vezérelhető hangú a zenelejátszó is, és végre beépítettek egy iránytű-alkalmazást, melyet mi magyarok bizonyára nem értékelünk majd, de Amerikában nagyon fontosnak számít, ott ugyanis a tájékozódási kultúra szerves részét képezik az égtájak.
Ami a beépített kamerát illeti, sokat fejlődött az iPhone. A felbontás ugyan csak 3 megapixel, de fehéregyensúly-állítással és autófókusszal. Ez utóbbi úgy működik, hogy oda állít élességet, ahol megérintjük a képernyőt. Másodpercenkénti harminc képkockás részletességű videofelvételt is készíthetünk vele, amelyet egy beépített vágóprogrammal szerkeszthetünk: maximum egyperces klipet kivágva akár e-mailben is elküldhetjük. Beépítették a makrofunkciót is, amely 10 centiméterről működik. Ehhez a minőséghez persze már a régóta hiányolt MMS is dukál, a készülék végre megfelel ennek az elvárásnak.
Működik a kivágásmásolás funkció is, megkönnyítve az adatcserét a készülék különböző alkalmazásai, például a naptár vagy a telefonkönyv között. Ami az eddigi verzióban talán a legjobban hiányzott, az az volt, hogy számítógépre csatlakoztatva nem lehetett internetmodemként használni. Mostantól ez is lehetséges, azt azonban továbbra sem tudjuk biztosan, hogy a rengeteg zenét be lehet-e állítani csengőhangnak - külön alkalmazás letöltése nélkül.
A látásukban korlátozottak még tovább nagyíthatják a kijelzőn látottakat, a vakoknak pedig hanggal segít a készülék. Új az internetböngésző, flash-támogatással és a Nike+ futócipőkkel is együtt működik, ezt a korábbi iPhone nem tudta. (Ez a funkció képes számolni a lefutott kilométereket, akár ritmusra választ zenét, bemondja a megtett kilométereket, a teljesítmény számai pedig azonnal feltölthetők az internetre.)
Kifinomultabb lett a keresőfunkció, azt viszont szintén nem tudjuk a gyári tájékoztatás alapján, hogy az SMS-ek továbbítása vajon lehetséges-e. Jó hír a jelenlegi iPhone-tulajdonosoknak, hogy az új, 3.0-ás szoftverrel jó néhány funkció számukra is elérhető lesz.
Jelenleg a készülékben gyenge pont a navigáció: a beépített Google Maps ugyan remek alkalmazás, de nem képes a mozgásunkat követve utasításokat adni, ami, valljuk be, módfelett fapados megoldás. A Tom-Tom kapcsolt legelőször, és a hazánkban is egyre népszerűbb navigációs eszközöket gyártó cég megjelentette szoftverének iPhone-ra írt változatát. Ennek nagy előnye, hogy a Navteq térképeit használja, és elérhetők azok a térképfrissítések is, amelyeket más felhasználók visznek fel a rendszerbe.
Hogy a készülék megjelenésekor elérhető lesz-e magyar nyelven, azt egyelőre hivatalosan nem közölték. Vélhetően nem, hiszen még a jelenlegi verzióra sincs lokalizált szoftver, de akár még meglepetések is érhetnek bennünket.