Mellnövesztés mellékhatásokkal

Plasztikai sebészek vészjeleitől hangos az angol sajtó: a doktorok egy olyan - hazánkban is használatos - készítmény miatt fújtak riadót, amelyet injekcióval lehet a bőr alá juttatni, egyebek között mellnagyobbítási céllal. Az aggódók szerint a feszesítő zselének sok a mellékhatása - mindez azonban a többi mellnövesztő eljárásról is elmondható.

"A ... egy hyaluronsavat tartalmazó gél, mely a szervezetünkben is előfordul. A gél injekció segítségével történő bevitele révén a mell egy kosárszámmal is képes megnőni, viszonylag rövid idő alatt, altatásos műtéti beavatkozás nélkül. A mellek tapintása kellemesebb és természetesebb lesz. Az eljárás hátránya, hogy nem tartós, de bármikor meg lehet ismételni a kezelést."

A fenti szöveg egy magyar nyelvű portálról származik, és nemcsak azt bizonyítja, hogy az eljárást Magyarországon is használják, hanem azt is, hogy a cél sokszor kifejezetten a mellplasztika - holott a hyaluronsavas feltöltőgélt nem erre találták ki.

A készítmény elsődleges felhasználási területe az arc és más testrészek feszesítése, a kozmetikai ráncok eltüntetése. Ugyanakkor a szépészeti klinikák igyekeznek univerzális csodaszerként, például mellnagyobbítási céllal (is) bemutatni a pácienseiknek. A csábítás nagy, láthatóan tömeges kereslet mutatkozik egy műtét nélkül alkalmazható, kockázatmentesnek tűnő mellnagyobbító eljárás iránt. Csakhogy a készítmény - legalábbis az angol nyelvű sajtóban közreadott, plasztikai sebészek, illetve az őket tömörítő szakmai társaságok által szignált figyelmeztetések szerint - egyáltalán nem csodaszer, és nem is kockázatmentes. Sőt a nem szakszerű - azaz nem erre kiképzett orvosok közreműködésével zajló -, és nem az eredeti rendeltetésnek megfelelő felhasználása kifejezetten rizikós. A mellnagyobbítási célú alkalmazás során ugyanis sokkal nagyobb mennyiség kell belőle, mint mondjuk egy szemkörnyéki szarkaláb eltüntetéséhez, ráadásul a szöveti környezet is más - emiatt jóval több a beavatkozás nyomán fellépő gyulladás, illetve allergiás reakció. Egy felmérés során a Nagy-Britanniában praktizáló sebészek kétötöde nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen, évente 2-3 alkalommal fordul elő komplikáció pácienseik között. Ezek legfőbb oka - Nigel Mercer, a British Association of Aesthetic Plastic Surgeons szakmai szervezet elnöke szerint -, hogy az egészségügyi személyzet nem tudja, hogyan kell használni az anyagot, a páciensek pedig nincsenek tisztában a kockázatokkal.

Maga a beavatkozás belefér egy órába - úgy is reklámozzák, hogy "mellnagyobbítás ebédszünetben" , és csupán helyi érzéstelenítést igényel. Amúgy viszont az eljárás nem kifejezetten olcsó: az angliai ár a 3000 fontot (közel egymillió forintot) verdesi, és a magyar "árajánlatok" is 200, illetve 800 ezer forint között szóródnak. Vagyis a költség összemérhető a hagyományos mellnagyobbító műtétek árával. Ezzel együtt előfordulhat, hogy nem (csupán) a betegek féltéséről, hanem inkább kenyérharcról van szó, hiszen a feltöltéses beavatkozások nyilván a szilikonos és egyéb beültetések piacát fenyegetik, amelyek - mint tudjuk - szintén nem kockázatmentesek.

Sas György plasztikai sebész lapunknak elmondta: a hasonló feltöltőanyagok választéka legalább tucatnyi, biztonságosságuk viszont nem egyértelmű. - Elképesztőnek tartom, hogy egy szépészeti beavatkozást valaki fél órába akarjon besűríteni. Ez olyan, mint az autópályán a gyorshajtás: megoldható, de nyilvánvalóan kockázatos - fogalmazott.

Injekció vagy műtét és implantátum - melyik a kevésbé veszélyes?
Injekció vagy műtét és implantátum - melyik a kevésbé veszélyes?
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.