Az antibiotikumhoz hasonló áttörés - magyar szer a cukorbetegség ellen

Magyar szer hozhat áttörést a felnőttkori cukorbetegség gyógyításában. Már a nemzetközi kutatók is az antibiotikumhoz hasonló áttörésről beszélnek. A kész gyógyszer négy év múlva kerülhet a piacra.

A gyógyítás mechanizmusa az újdonság abban a készítményben, amelyet magyar kutatók fejlesztettek ki a felnőttkori cukorbetegség kezelésére. Ez az eddig ismert első magyar fejlesztésű szer, amelyet az amerikai gyógyszer-engedélyeztetési hatóság elfogadott - annyira, hogy hamarosan 25 amerikai klinikán kezdik az anyagot vizsgálni 300 diabéteszes beteggel.

A szer azokon segíthet, akiknek a szervezetében elegendő inzulin termelődik ugyan, ám ez mégsem szabályozza megfelelően a vércukorszintet. Vagyis 2-es típusú, felnőttkorban kialakuló diabéteszben szenvedőkön. Ezt a betegséget egy úgynevezett inzulinrezisztens állapot előzi meg. A hasnyálmirigy által termelt inzulin lényegében lehetővé teszi, hogy a cukor bejusson a szervezet sejtjeibe, és jelet ad a cukor igény szerinti felhasználására vagy tárolására.

Ez a jelfolyam azonban sokaknál az inzulinrezisztencia miatt megtörik, és egyre több inzulin termelődik, hogy szinten maradjon a vér cukorszintje. Amikor a hasnyálmirigy már nem tudja növelni a termelést, fellép a cukorbetegség. Ilyenkor kívülről kell inzulint bevinni a szervezetbe, idővel ebből egyre több kell. Egy 10 éve kutatott molekula az inzulinrezisztencia miatti folyamatot próbálja visszafordítani, a jelenleg piacon lévő gyógyszerekétől teljesen eltérő módon.

- A gyógyszer az úgynevezett stresszfehérjéket, vagyis a szervezet védekező fehérjéit stimulálja - foglalja össze a lényeget Literáti Nagy Péter, a kutatás vezetője. - A szervezet immunrendszere védekezik a betolakodók ellen, "elpusztítja a támadókat". Érik azonban különböző stresszhatások is, mint a hideg, a meleg, toxikus anyagok, vagy az UV-sugárzás, amivel szemben minden biológiai rendszer a fehérjékkel védekezik. Ezek aktivizálódnak, ha érzékelik a hatást, már ha jól működnek. A gyulladási faktorok viszont elronthatják a rendszert, hiba esetén pedig az inzulinszintet figyelő "vészjelző" sem működik. Ha a jelátvitel elromlik, kialakul az inzulinrezisztencia. Mi a vészjelző egy kritikus pontján tudunk beavatkozni - részletezi a gyógyszerkutató.

A jelenleg forgalomban lévő szerekről kiderült, hogy csontritkulást vagy érproblémákat, sok esetben szívinfarktust okoznak. Az új gyógyszer molekuláinál azonban valószínűleg nem kell ilyen mellékhatásokkal számolni. A BGP-15 révén a beteg könnyebben tudja rendben tartani vércukorszintjét. Eddig már túl van a gyógyszervizsgálatok humán 2-es fázisán, s bizonyította hatékonyságát. A szer eddig jól vizsgázott már az emberi kipróbálás során, jelentősen csökkentette az inzulinrezisztenciát. Várhatóan a megelőzésben tud segíteni, vagyis a diabétesz nem súlyosbodik olyan sebességgel, nem jelennek meg a drámai tünetek.

A szer mögé már a teljes magyar tudomány felsorakozott. A pécsi, a szegedi, a debreceni és a budapesti egyetemek, valamint az ország szinte valamennyi orvosbiológiai kutatója részt vesz a vizsgálatokban. Ehhez csatlakoztak még amerikaiak, angolok, ami nemzetközi tudományos elismertséget is jelent.

A továbblépéshez, a gyógyszerré váláshoz azonban még több ezer emberen kell tesztelni a szert. A lépés viszont az egész világnak égető, hiszen a felnőttkori diabétesz esetében a szakemberek világjárványt emlegetnek. A legsúlyosabb helyzetre az egykori kommunista országokban kell számítani, állapítja meg a Lancet. Ha valóban orvosság lesz a magyar szerből, az olyan nagy jelentőségű lesz, mint amilyen az antibiotikumok megjelenése volt.

Ha elmaradhatna a napi vérteszt - az új szer a megelőzésben segíthet
Ha elmaradhatna a napi vérteszt - az új szer a megelőzésben segíthet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.