Túlképzett okostelefonok

Hogy lehet-e "túl okos" egy mobil, az talán senki számára nem kérdés, aki bolyongott már elveszve a saját készüléke menüjében. Ezúttal azonban másról lesz szó: olyan technikai csodákat tartalmazó telefonokról, amelyeknek a tudását valószínűleg még a legprofibb felhasználók is csak kis részben fogják igénybe venni.

Áprilisban kellett volna megjelennie - olyannyira, hogy az egyik hazai webáruház jelenleg is áprilisi debütálással kecsegteti a reménybeli vevőket -, ám egyelőre nem kapható az Asus legújabb okossága, a P835 (más néven Galaxy 7) elnevezésű smartphone. A tajvani gyártó a PC-iparban látványosan megerősödött az utóbbi években (a nevükhöz fűződik például az első használható netbookok létrehozása), a telefóniában azonban egyelőre csak az útkeresésnél tart, igazán sikeres készülékkel mostanában nem állt elő. Az idei esztendőt - még a válság beköszönte előtt - az áttörés éveként harangozták be, és el is készítették a csodafegyvert a már említett, GPS- és wifi-képes Galaxy "személyében", ám a megjelenésre valamiért még várni kell.

Magát a készüléket (közlemények és fotók formájában) már bemutatták a sajtónak, így a telefon tudását ismerheti a közönség. A nyilvánosságra került paraméterek közül a 3,5" hüvelykes WVGA (480x800 pixel felbontású) érintőképernyőnek látszólag van értelme (hogy miért csak látszólag, arról majd később): ebben a kategóriában a 2,8 hüvelykes képátló tekinthető átlagosnak, és a méret, illetve a felbontás növekedése kétségtelenül kellemesebbé teszi például a szövegszerkesztő használatát. (Igaz, az árát is meg kell fizetni, például a nagyobb fogyasztás formájában.) Az 5 megapixeles, autofókuszos kamera sem nevezhető fölösleges luxusnak. A 7,2 megabit/s csúcssebességű HSDPA-kapcsolat viszont - sajnos - mifelénk egyelőre annak számít, ezen a téren ugyanis jelenleg nem a telefonok, hanem a hálózatok tudása jelenti a szűk keresztmetszetet. Igazán meghökkentőnek azonban a Galaxi egy másik képességét lehetne nevezni: a mobil a wifiantennával fogadott jelet további tíz készülék (például számítógép vagy másik telefon) között tudja megosztani, azaz wifirouterként is használható. Arra a kérdésre, hogy ez pontosan mire jó, nehéz lenne válaszolni (maga a megosztás hasznos lehet, hiszen a segítségével a 3G-s internet könnyedén továbbítható például egy kevésbé fejlett asztali számítógépre is - de hogy olyan felhasználó ritkán akad majd, aki mind a tíz kapcsolatot kihasználja, arra nagy tétekben lehetne fogadni).

Az okostelefon-ágazatban régóta jelenlévő, de az igazán nagy dobással még mindig adós Sony Ericsson az Idou kódnevű újdonsággal váltotta ki a legnagyobb érdeklődést a fejlesztők és a szaksajtó köreiben. Miután a cég jelenlegi csúcsmodellje (és egyben első kiruccanása a Windows operációs rendszerek birodalmába), az Xperia nem bizonyult igazán sikeresnek, a márkára rá is férne az erősítés. Az Idouba valóban mindent belepakoltak, ami mostanában egy okos telefont bajnokká avathat, ám az első kommentárok szerint elképzelhető, hogy a karosszériát itt is egy kissé "túltöltötték". A 12 megapixeles kamera például mindenképpen túlzásnak tűnik, hiszen óriásplakát-méretben is pengeéles képeket valószínűleg a jövőben sem teleobjektív nélküli zsebmasinákkal fogunk előállítani, a napi használatban készülő "hangulatképek" tárolásánál, feltöltésénél és megosztásánál viszont inkább hátrány a gigantikus felbontás.

A nemrég a magyar piacon is tanyát verő HTC a Touch HD telefonokkal lépett be a "túl okos" készülékek klubjába. Szakértők egybehangzó állítása szerint a HD-képfelbontásnak az 1 méteres képátlójú televíziókon is alig van jelentősége - ugyanez fokozottan igaz a maroktelefonra (amin az sem sokat változtat, hogy a kijelző képátlója itt nem 3,5, hanem egyenesen 3,8 hüvelyk, azaz nagyjából 9 centiméter). A nagy felbontásnak a jó minőségű videók futtatásánál lehetne jelentősége - ehhez viszont a Touch HD (meg az összes többi jelenlegi okos telefon) processzora nem elég erős). Az internetböngészést pedig kifejezetten lassúvá teszi a folyamatos nagyítás (ezzel a jelenséggel valószínűleg a hasonló felbontású, és ugyanilyen processzorú Galaxy 7 használóinak is meg kell barátkozniuk).

A fenti kritikák nyomán esetleg aggódni kezdő gyártóknak nincs mitől tartaniuk: ezeket a készülékeket - ahogyan azt a már kapható Touch HD példája bizonyítja - igenis el lehet adni. A vevőket ugyanis a csúcskategóriában a dizájn után épp azok a tulajdonságok izgatják a legjobban, amiket a gyakorlatban soha nem fognak kihasználni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.