Javul az e-olvasás élménye?
Az internetezés leginkább olvasásból áll. A könyvolvasás miatt viszont jogosan lehet aggódni. S aki ezt teszi, az szurkoljon az elektronikus könyveknek. Ha elterjednek, akkor a könyvolvasás, s vele az írott műfajok, a vers, a novella, a regény is fennmarad. Ha nem, akkor nem.
Mint az közismert, az Amazon a világ legnagyobb online könyvesboltja. Elektronikus könyvnek pedig azt a készüléket nevezik, amelynek képernyőjén a memóriájában tárolt művek lapjai olvasás céljából megjelennek. Az Amazon Kindle ezenfelül még hálózati kapcsolódási képességgel is rendelkezik: térítés fejében ugyanis a Kindle letölti a megrendelt műveket.
Az e-könyv olyan, mint egy noteszgép, de nincs, vagy kicsi a billentyűzete, és különleges a képernyője: e-papírból készült. Az e-papír olyan fekete-fehér megjelenítő, amely energia nélkül őrzi meg előző állapotát. Csak a változáshoz, lapozáskor fogyaszt, akkor is keveset. Egyébként pedig bármely noteszgép (és netbook) is tekinthető e-könyvnek, forgalmaz az Amazon (is) szabványos PC-formátumú e-könyveket - de a Kindle az egy másik üzletág.
Médiuma az amerikai mobiltelefon-hálózat. Egy könyv átlag 45 másodperc alatt érkezik meg, és átlagosan 10 dollárba kerülnek az újonnan megjelentek. A régebbiek kevesebbe, 3-5 dollárba. Ugyanez a szolgáltatás noteszgépen havi 60 dollárba kerül, a Kindle-készülék 360 dolláros árában és a várhatóan vásárolt további e-könyvekében benne van a hálózathasználat díja. Jelenleg mintegy 260 ezer könyvből áll a választék. A Kindle nem követel meg a háttérben egy számítógépet, ami a Sony Reader (lásd alább) legnagyobb hátránya.
Az új Kindle-2 már 16 szürke árnyalatot különböztet meg 4 helyett, ami egy nagyságrendnyi minőségjavulást hoz a képek megjelenítésében. Felbontása 170 pont/hüvelyk, ami kevésnek tűnik, de amikor a mátrixnyomtatóké 120 fölé nőtt, akkor nagyon meg voltunk velük elégedve. A tapasztalat szerint a Kindle kiválóan olvasható, minél erősebb a fény, annál jobban - mint a nyomtatott papír, és nem úgy mint a noteszgép LCD-je. Ez a 2-es változat a lapozó és egyéb gombok működésében, elhelyezésében, az egész kialakításában hasznosította az 1-es változat 2007-es megjelenése óta gyűjtött felhasználói tapasztalatokat. Az ismertetések áttörésnek ígérik: használhatósága, ára, ismertsége, választéka elérte a kritikus értéket.
Sok konkurense van a Kindle-nek, legismertebb a Sony Reader-család. A Wikipédia megemlíti még a Hanlin eReadert és a Booken Cybookot. Ezek mind speciális, olvasásra optimalizált kézi számítógépek. Mégis a legveszélyesebb az iPhone és bármely nagyobb, érintőképernyős mobiltelefon. Az elterjedtség és a kézenfekvő, mobilhálózatos terjesztési médium miatt üzletileg sokkal reményteljesebbnek tűnik ez a platform - csakhogy a képernyő kicsi, és a tipikus mobilozók nem olvasásélményekre vágynak. Ennek ellenére több e-book-olvasó szoftver létezik iPhone-ra, a kultúrára vágyó, ingázó iPhone-tulajdonosok igenis szívesen olvasnak.
Az e-book-olvasók ugyanis jellemzően a munkahelyre vagy hazautazás idejét hasznosítják. Számukra igen nagy előny, hogy több könyvet vihetnek a táskájukban azon az egyetlen kis készüléken, amely repülőgépen is jól használható. Mindez azonban a noteszgépre is igaz. Ki is alakult egy, az MP3-korszak hajnalára hasonlító e-book-szubkultúra, a tagok lelkesen csereberélik az ingyenesen (illegálisan) előállított, megszerzett, letöltött, szabványos (például PDF-) formátumú e-könyveket. Az ingyenesen hozzáférhető klasszikusok ezt a választékot növelik minden olyan országban, ahol van olyan kezdeményezés, amilyen a Magyar Elektronikus Könyvtár (www.mek.oszk.hu) is.