Haiti: több mint százezer halott és hatalmas káosz

A földrengés halálos áldozatainak a száma „jelentősen meghaladhatja a százezret” – jelentette be Jean-Max Bellerive, a szigetország miniszterelnöke.

Az elmúlt órákban számos becslés látott napvilágot a keddi földrengés áldozataira vonatkozóan, de rendre mindenki több tízezerre tette a halottak számát, egy haiti szenátor pedig félmillió áldozatról beszélt.

Haiti fővárosa, Port-au-Prince romokban hever. Ezrek vannak még az összedőlt épületek alatt. Az országban szolgálatot teljesítő ENSZ-békefenntartók segítenek a helyi lakosoknak az áldozatok felkutatásában. A mentést nagyon nehezíti a munkagépek hiánya. A fővárosban változatlanul káosz uralkodik, távközlési kapcsolat híján a helyi hatóságok nem képesek megszervezni a mentési munkálatokat. A helyi lakosok az utcán hagyják heverni a holttesteket, áldozatok teteme látható szerte a fővárosban.

Port-au-Prince utcáin a romok akadályozzák a járművek közlekedését. Nincs élelmiszer, ivóvíz és gyógyszer, semmit nem tudni Haiti más, földrengés sújtotta vidéki városairól. Az ENSZ becslése szerint a természeti katasztrófa által érintett térségben közel 3,3 millió ember él.

Kormánytagok eltűntnek nyilvánítva

Férfi kislánya holttestével Port-au-Prince-ben
A injured man carries his dead daughter after an earthquake in Port-au-Prince January 13, 2010. A major earthquake rocked Haiti, killing possibly thousands of people as it toppled the presidential palace and hillside shanties alike and left the Caribbean nation appealing for international help. REUTERS/Eduardo Munoz (DOMINICAN tags: - Tags: DISASTER IMAGES OF THE DAY)

Az ENSZ-misszió 16 tagja életét vesztette, és 56-an megsérültek a kedden Haitin történt földrengésben, de a világszervezet szerint az áldozatok száma ennél sokkal magasabb lehet, mivel közel 150-en ENSZ-alkalmazott sorsa egyelőre ismeretlen. Susana Malcorra, az ENSZ békefenntartó szolgálatának egyik New York-i illetékese megerősítette szerdán, hogy tíz brazil, három jordániai és egy haiti békefenntartó vesztette életét a földrengésben. Utalva ugyanakkor az eltűntek számára, azt mondta, hogy az áldozaton száma „rendkívül magas lesz”.

René Préval haiti elnök a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva azt állította, hogy életét vesztette Hedi Annabi, az ENSZ békefenntartó missziójának vezetője is, de a világszervezet ezt nem erősítette meg. Annyi biztos, hogy a Richter-skála szerinti 7-es fokozatú földrengés idején a tunéziai diplomata az ENSZ-képviselet ötemeletes székházában volt, amely jóformán összedőlt. Csak tíz embert sikerült élve kimenteni az épület romjai alól, s az eltűntek között van egy kínai rendőri küldöttség nyolc tagja is. Martin Nesirky ENSZ-szóvivő szerint Haitin „otthonok tíz-, ha nem százezreiben” keletkeztek károk. Préval elnök különféle jelentésekre hivatkozva 30 ezer és 100 ezer közé tette a halálos áldozatok számát, de elismerte, hogy korai még becslésekbe bocsátkozni. Youri Latortue haiti szenátor félmillió halottról beszélt.

Egy volt haiti miniszter, Jocelerme Privert azt mondta, hogy több kormánytag is az eltűntek között van. Szerinte a törvényhozás épületének romjai alatt van Kelly Bastien parlamenti elnök is. Latortue szenátor azonban azt mondta, hogy Bastien már nem reagál a mentők hívására.

Háromnapos gyász Brazíliában

A Hawaiin tartózkodó Hillary Clinton külügyminiszter bejelentette, hogy lemondja Ausztráliát, Új-Zélandot és Pápua Új-Guineát felölelő kilencnapos körútját. A tárcavezető visszatér Washingtonba, hogy segítsen a Haitiba irányuló amerikai segélyek megszervezésében. Kisvártatva Geoff Morrell, a Pentagon szóvivője közölte, hogy Robert Gates védelmi miniszter is elhalasztja ausztráliai útját, hogy folytathassa a haiti válság rendezését célzó teendőit. Clinton és Gates  Canberrában az idei amerikai-ausztráliai kormányközi tárgyalásokon vett volna részt.

Az amerikai külügyminiszter szerint egyelőre nem ismert nagyságú katasztrófával néz szembe Haiti. Clinton a 2004-es indiai-óceáni pusztító szökőárhoz hasonlította a tragédiát. Az amerikai külügyminisztert arról kérdezték, hogy Haitinak van-e egyáltalán jelen pillanatban működő kormánya. Erre válaszolva Hillary Clinton felhívta a figyelmet a romokban heverő haiti elnöki palotára. Mint mondta: a szigetország elnöke életben van, de nincs hová mennie. Brazíliában háromnapos gyászt hirdettek a Haitin történt tragédia miatt. A szigetországban az ENSZ-misszió kötelékében szolgáló 11 brazil békefenntartó vesztette életét a földrengésben.

Jön a nemzetközi segítség

A nemzetközi közösség a haitiak segítségére sietett, de a segítségnyújtást és a helyzetfelmérést akadályozza az, hogy nincs telefonösszeköttetés a szigetországgal. Megérkezett már egy mentőcsapat az Egyesült Államokból és Kínából, és várhatóan más országokból is elindulnak a mentéshez értő szakemberek. Az Egyesült Államokban több kormányintézmény vesz részt a karibi szigetország megsegítésében. A Pentagon nagyszabású akciót indít, a haiti partok felé hajózik a Carl Vinson amerikai repülőgép-hordozó más amerikai hadihajókkal együtt.

Oroszországból az éjszaka folyamán útnak indult három repülőgép: az egyikkel mentőcsapat utazik, a másik mentéshez szükséges berendezéseket szállított, és hamarosan még egy gép elindul gyógyszerekkel és „repülő kórházzal” a fedélzetén.

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) külön internetes oldalt hozott létre, hogy segítsen a haitiaknak kapcsolatba lépni eltűnt hozzátartozóikkal - közölték csütörtökön Genfben. Már több százan regisztráltatták magukat az icrc.org/familylinks oldalon. Csütörtök reggel egy repülőgép is elindult Genfből Haitiba, fedélzetén az ICRC 11 alkalmazottjával, közülük kettő éppen az elveszett családtagok keresését fogja segíteni.

Kína egymillió dolláros segélyt nyújt a vöröskereszten keresztül, és már útnak indított a karibi szigetországba egy 60 fős mentőalakulatot – jelentette a kínai média csütörtökön. Kínának nincs diplomáciai kapcsolata Haitival, viszont az országban 125 békefenntartó rendőr teljesít szolgálatot, akik közül az államtanács közleménye szerint a romok nyolcat maguk alá temettek. A kínai államfő és a miniszterelnök eligazításuk alkalmával a helyszínre küldötteknek elsősorban a romok alá szorult emberek mentését, a kínai állampolgárok védelmét és a humanitárius ellátásban való részvételt írták elő. A csoport tagjai kutatásban és mentésben jártas szakemberek, orvosok és három mentőkutya. Élelmiszer- és gyógyszersegélyt is vittek magukkal. A kínai külügyi szóvivő korábban a kínai kormány együttérzéséről biztosította a haiti lakosokat, azzal a reménnyel, hogy „vezetőikkel és a nemzetközi segítséggel sikerül mielőbb felépíteni otthonaikat”.

A dél-koreai kormány speciális mentőcsapatot és összesen egymillió dollárnyi emberiességi segélyt küld Haitira. Az izraeli külügyminisztérium már szerdán előkészített indulásra egy mentőcsapatot a katasztrófa sújtotta karibi országba. A minisztériumban közölték, hogy megkerült két, korábban eltűntnek nyilvánított izraeli állampolgár Haitin, nyolc másikat viszont nem találnak.

 

Megmozdult a sztrávilág is: Brad Pitt, Angelina Jolie, Ben Stiller, Oprah Winfrey és Wyclef Jean énekes is azon hírességek között szerepel, akik azonnali segítséget sürgettek a katsztrófa sújtotta haiti áldozatok számára. Pitt és Jolie már cselekedett is, egymillió dollárral járult hozzá, hogy az Orvosok Határok Nélkül szervezet egy százágyas sátorkórházat állítson fel két műtővel.

A haiti elnöknek küldött levélben fejezte ki részvétét, az afrikaiak „döbbenetét és szomorúságát” Jean Ping, az Afrikai Unió (AU) bizottságának elnöke. „E drámai és fájdalmas órákban az AU-bizottság és a magam nevében az afrikai kontinensen élő testvéreik teljes támogatásáról és barátságáról biztosítom Önöket” – olvasható a levélben. A bizottsági elnök küldött egy részvétüzenetet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.