Zsanett-ügy: a szakértő továbbra is szexuális erőszakról beszél
Erről a bíróságon tanúként meghallgatott szakember beszélt az öt rendőr elleni magánvádas eljárás szerdai tárgyalásán a Fővárosi Bíróságon.
A szakember - aki szakértői igazolványát épp a Zsanett-ügyben történtek miatt tiltakozva adta vissza - három hónappal az állítólagos erőszak után vizsgálta meg a lányt, s a korábban meghallgatott szakértővel ellentétes következtetésre jutott.
Mint hangsúlyozta, továbbra is kiáll álláspontja mellett, így az a véleménye: E. Zsanettet szexuális erőszak érte. Ugyanakkor hozzátette: ő azt nem tudja megmondani, hogy az erőszakot ki követte el. Hozzáfűzte: megállapításait pszichometrikus mérésekre, tesztekre alapozta. Vizsgálata során azt állapította meg, hogy Zsanett nem túloz, előadása pedig hitelesnek tartható. Arra a védői kérdésre, hogy tanúk szerint Zsanett ellentmondásosan nyilatkozott az ügyről, a szakember azt válaszolta: nem tudott erről a vélekedésről, de ha tudott volna, a tesztek eredménye alapján akkor is azt kellene mondania, hogy ő nem érzékelt ellentmondásokat a lány előadásában.
A szakértőt a védők arról is faggatták, hogy nem tartja-e magát elfogultnak az ügyben, miután a szakértői igazolványának visszaadása után aláírta a Zsanett mellett kiálló, az interneten megjelent szolidaritási nyilatkozatot. Bagdy Emőke erre azt mondta: szakvéleménye méréseken alapszik, a nyilatkozatot pedig a szubjektív véleménye alapján írta alá.
Bagdy Emőke szerint szakértő kollégája - aki Zsanett előadását nem találta életszerűnek - hibás következtetést vont le, hibás véleményt alkotott, emiatt az igazságügyi szakértői kamarához fordul. Mint mondta, kollégája egyetlen részeredmény alapján vont le végleges következtetést, holott egy "jól képzett szakember nem követheti el ezt a hibát".
A sértett jogi képviselőjének kérdéseire válaszolva kifejtette: álláspontja szerint egy sértettnek nem kell emlékeznie az őt ért erőszak minden egyes pillanatára, hiszen a trauma az időtudatot is befolyásolhatja.
Az ügyben korábban meghallgatott másik pszichológus álláspontja szerint E. Zsanett előadása nem élményszerű, ellentmondásos történetekről számolt be a barátainak, így nem kizárt, hogy pusztán így akarta magára felhívni a figyelmet, s az sem, hogy előadása során a valós elemek mellé valótlanokat helyezett. Mint kifejtette: akit egy ilyen bűncselekmény ér, az rendszerint minden részletre emlékszik.
A per szerdai tárgyalásán a szakértő meghallgatása mellett a térfigyelő kamerák felvételeit is levetítették, amelyeken a lány, illetve a rendőrautó mozgása figyelhető meg.
Az öt rendőr és E. Zsanett ügye azt követően kapott nyilvánosságot, hogy a fiatal, akkor 21 éves lány azt állította: 2007. május 4-re virradóra az őt igazoltató rendőrök egy sötét mellékutcába vitték, ahol ketten erőszakot követtek el rajta. Az ügyben a Budapesti Nyomozó Ügyészség nyomozást indított, ám azt részben bűncselekmény, részben bizonyítottság hiányában decemberben megszüntették. Januárban a Budapesti Nyomozó Ügyészség az ügyben hamis vád miatt ismeretlen tettes ellen nyomozást indított. A rendőrökkel szemben E. Zsanett jogi képviselője ezt követően pótmagánváddal élt. A pótmagánvádas eljárás márciusban folytatódik a Fővárosi Bíróságon.
Az ügyben indult egy másik eljárás is, amelyben idén márciusban a Zsanett-ügyben korábban meggyanúsított öt rendőrt első fokon szolgálatban kötelességszegés miatt bűnösnek mondta ki, pénzbüntetésre ítélte, valamint megrovásban részesítette a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa. Az ítélet nem jogerős, azt várhatóan januárban tárgyalja másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla.